Özgürlüğe Erişmenin Hikayesi

blattes-backgrounds-ice-grottoÖzgürlüğe erişimde giderek daha yükselen hedeflerden nihai hedefe doğru hareket ile ilgili güzel bir mecazi hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim. Bu hikaye geleneksel yogadan alınmış oldukça eski bir öyküdür, öykü haksız yere suçlanan masum bir adamın özgürlüğe kaçışını anlatır;Hint’li bir Raca’nın kendisine yıllarca sadık bir şekilde hizmet etmiş, dürüst bir veziri vardı. Ama bir gün düşmanları onunla ilgili olarak Raca’ya çok kötü şeyler söylediler. Raca bu masum kişinin yavaş bir şekilde öldürülmesi emrini verdi. Veziri hiçbir merdivenin olmadığı yüksek bir kuleye çıkarıp açlık ve susuzluktan ölmesi için orada bıraktılar. Ama şanslı bir kişi olan vezirin ona sadık bir eşi vardı.

Gece olunca eşi kulenin dibine gelip ona seslendi ve nasıl yardım edebileceğini sordu. Vezir karısına ertesi gece geri gelmesini ve yanında bir böcek, bir parça bal, ince bir iplik, güçlü bir pamuk iplik, ince bir halat ve oldukça kalın ve güçlü bir halat getirmesini söyledi.

Bu istekler tuhaf gözüküyor olmakla birlikte ertesi gece kadın onun istediği şeylerle geri geldi. Vezir ona böceğin boynuzlarına bir parça bal sürmesini ve ince ipek ipliği onun beline bağlayarak, başı yukarıya bakacak şekilde onu kulenin duvarına bırakmasını söyledi. Boynuzlarındaki balın kokusunu alan böcek ona ulaşmak istedi ve bunun için kulenin duvarından yukarıya doğru uzun süren bir yolculuğa başladı. En sonunda kulenin üst kısmına ulaştı. Onu beklemekte olan vezir ipek ipliği çözerek ucunu eline aldı ve eşinden aşağıda kalan ucu pamuk ipliğine bağlamasını istedi. Eşi bu isteğini yerine getirdikten sonra vezir pamuk ipliğini yukarı çekti.  Sonra eşinden ince urganı ipliğin aşağıdaki ucuna bağlamasını istedi.  Sonra aynı hareketi tekrarlayarak ince halatı elde etti. Sonra aynı şeyi kalın halatla da yaparak onu da yukarı çekti ve onu kullanarak kuleden inip özgürlüğüne kavuştu.

Reklamlar

One thought on “Özgürlüğe Erişmenin Hikayesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s