Shambavi Mudra

SHAMBAVI MUDRA
(Bakışınızı yukarıya, kaşlarınızın arasına doğru odaklayın)
• Meditasyon oturuşunu alın ve ellerinizle Chin ya da Jnana mudrayı şekillendirin. Bağdaş kurdu iseniz mudrayı ellerinizi dizlerinize koyarak yapın. Beş defa kadar burnunuzdan derin nefes alın. Kanınıza oksijen gidecek ve rahatlayacaksınız.
• Alnınızın ortasını içini görmek istermişcesine bakışınızı içe ve yukarıya yöneltiyorsunuz. Gözleriniz kapalı olmalı.
• Düşüncelerinizi sakinleştirin, mümkünse hiç bir şey düşünmeyin ya da nefesinizi gözlemleyin.
• Şimdi nefesiniz karnınızdan, içeride bir sutundan yukarı çıkarmış gibi yumuşak, yavaş ve net şekilde AUM (OM) mantrasını seslendirin. Mantra uzun bir “Ohh” ve devamında yarı uzunlukta “Mmmm” sesini içerir. Nefes alarak tekrar mudrayı seslendirin.
• İki kaşınızın ortasında oluşan ses alanı evrensel farkındalığınızı arttırmaya yol açacaktır.
• Gözleriniz yorulduğu anda mudrayı bitirin.

 

JNANA MUDRA
jnanaBilincin ve bilgeliğin duruşudur. Parmaklar yukarı bakıyorken Jnana, aşağı bakıyorken Chin Mudra denir. Parmaklarınız birbirinin ucuna da değebilir ancak işaret parmağınız baş parmağınızın ilk boğumuna gelecek şekilde de yapılabilir. İlk tarz edilgen alıcı ikinci tarz edilgen verici tutuştur. Bedensel zihinsel ve ruhsal alanda etkilidir. En tanınmış Hatha Yoga tutuşlarıdır. Bu tutuşlar insan şuurunun (işaret parmağı) Kozmik şuura (baş parmak) olan bağlılığını temsil etmektedir. Uzatılmış üç parmak Guna’ları mikro ve makro kozmozdaki tüm evolüsyonu ayakta tutan nitelikleri temsil etmektedir. İşaret parmağı ve baş parmağın oluşturduğu kapalı çember Yoga’nın gayesini temsil etmektedir. Bireysel ruh ile Brahman, yani alemler ruhunun birleşmesini temsil eder. Bu aynı zamanda bedensel sağlık için de çok faydalıdır. Zihin gerginliklerini karışıklıklarını düzene soktuğu gibi, uykusuzluk, aşırı uyku, bunalım ve yüksek kan basıncı gibi rahatsızlıklarda da uygulanabilir. Metal elementini harekete geçirir. Ve beyaz renk ile sınıflandırılır. Beyaz içinde saklı bolluğun barındığı sanal boşluktur. Beyaz zihni açar huzur verir. Barışın olduğu kadar doğum ve ölümün rengidir. Beyaz rengi imgeleyin. Zihninizde beyaz nesneler canlandırın. Sonra onları soyutlaştırabilirsiniz. Onlarda pek çok şifreli mesajda görebilirsiniz.
Olumlama : Tanrısal bilgi yaşamımı zenginleştirmekte ve kolaylaştırmaktadır, tanrısal bilgelik kalbimi yükseltmekte ve bana yolu göstermektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s