OSHO – Meditasyon

“Meditasyon bir serüvendir; insan aklının üstlenebildiği en büyük serüven. Tam olarak, hiçbir şey yapmamaktır,eylem yoktur, duygu yoktur. Tam kendinizdesinizdir ve bu katıksız bir hazdır. Hiçbir şey yapmadığınız zaman, bu haz nereden gelir? hiçbir yerden gelemez ya da her yerden gelir. Nedensizdir, çünkü varoluş sevinç denilen unsurdan oluşmaktadır.” OSHO

GÜLME MEDİTASYONU

Gülüş, içsel kaynağınızdan yüzeye belirli bir enerji getirir. Enerji akmaya başlar, gülme bir gölge gibi onu izler. Gerçekte güldüğünüz zaman bu sayılı anlarda derin meditasyon durumundasınızdır. Düşünme durur. Aynı anda gülmek ve düşünmek imkansızdır. Tamamen birbirinin karşıtıdır bunlar; ya gülebilirsiniz, ya da düşünebilirsiniz. Gerçekten gülerseniz, düşünme durur. Hala düşünüyorsanız, gülme şöyle böyle sadece düşüncenin ardından ağır aksak gelir. O arızalı bir gülüş olacaktır.

Gerçekten güldüğünüz zaman, akıl birden ortadan kalkar. Gülmenin yanı sıra dans ederkende düşünme durur. Gerçekten dans ederseniz, dansı sürdürürseniz, fırıl fırıl döner bir girdaba dönüşürseniz-tüm sınırlar, bütün bölünmeler kaybolur. Dans etmeyi yönetmeyip onun sizi yönetmesine, size sahip olmasına izin veriyorsanız, kısacası dans sizi ele geçiriyorsa, düşünme durur.

Aynısı gülme sırasında da meydana gelir. Gülme sizi ele geçirirse, düşünme durur. Gülme, düşünmeme haline güzel bir giriş olabilir!

GÜLME MEDİTASYONU İÇİN TALİMATLAR – Her sabah uyandığınızda, gözlerinizi açmadan önce bir kedi gibi gerinin. Bedeninizin her lifini gerin. 3-4 dakika sonra, gözleriniz hala kapalıyken gülmeye başlayın. 5 dakika boyunca gülün sadece. Önce bunu yapan siz olacaksınız; ama çok geçmeden girişiminizin sesi gerçek bir gülüşe neden olacaktır. Gülüşte kendinizi kaybedin. Bunun gerçekten meydana gelmesi birkaç gününüzü alabilir, çünkü bu olguya hiç de alışık değiliz. Ama, çok geçmeden kendiliğinden olacak ve gününüzün tüm doğasını değiştirecektir.

GÜLEN BUDA

Japonya’da gülen Buda, Hotei’nin bir öyküsü vardır. Onun tüm öğretisi yanlızca gülüştür. O, bir yerden diğerine, bir pazar yerinden diğerine giderdi. Pazarın orta yerinde durup gülmeye başlardı-onun vaazıydı bu.

Gülüşü çekici, sirayet edici idi; gerçek bir gülücü, göbeği gülüşle hoplar, gülüşle çalkalanırdı. Yerde gülerek yuvarlanabilirdi. Bir araya gelen insanlarda gülmeye başlarlardı ve o zaman gülüş yayılır, tüm köy gülüşe teslim olurdu. İnsanlar böylesine sevinç, böylesine mutluluk getirdiğinden Hotei’nin köylerine gelmesini beklemeye alıştı. Hiçbir zaman tek bir sözcük ağzından çıkmazdı, hiçbir zaman. Ona Buda’yı sorardınız, gülerdi; aydınlanmayı sorardınız, gülerdi; gerçeğin ne olduğunu sorardınız, gülerdi; gülme onun tek mesajıydı.

MEDİTASYON HAKKINDA

OSHO yazıları ve meditasyonları bölümümüze “Gülme meditasyonu” ile başlamamızın nedeni; bilim ve teknoloji ağının içinde yaşamamız ayrıca etrafımızdaki makinalarla yaşamamız, en önemlisi de dünya’mızın değişen çehresinin insani özelliklerimizi törpülemesinin tehlikesi içinde olmamızdır. Hücrelerimizdeki gülme metodlarını yavaş yavaş kaybetme evresindeyiz. Çağımızda hüzün ve mutsuzlukların uç noktalara varması endişe verici olmuştur. Tüm kadim öğretilerdeki merkez sevgi çarkının döngüsü yavaşlamakta. Hepimizin ışıkla geldiğini, ışıkla yaşadığımızı ve yine ışıkla gideceğimizi hatırlaması, içinde bulunduğumuz dönem için çok önemli bir gerçektir. Işık, birliğe giden yoldur. Bu çerçevede, meditasyon; kalbimizdeki koşulsuz sevgi merkezinde, ışığımızı fark etmek ve birlik yolunda ilerlemenin hafifliğini taşır. Meditasyon; özünde içinizde ve çevrenizde olup bitenlerin farkında olma sanatıdır. Şimdi buraya kadar yazılanları tek tek hafızanızdan silin, düşüncelerinizde bir an bir soru belirsin, zihninize şu soruyu sorun; Bu meditasyon sevincimin ve duyarlılığımın çoğalmasına yardımcı oluyor mu?…cevabınız evet ise en azından meditasyonu üç gün boyunca deneyin. Eğer iyi geldiyse, yapmaya sürdürüp, daha derinlere inin. Sizin için hangi seçenek uygunsa, o yoldan gidin, sezgilerinize güvenin. Son söz olarak; jet çağındayız bugün uygulayın ve sonucu derhal hissedin; meditasyon yavaşlığı kaldıramaz. Hızlanmak zorundayız. Yuvaya hoşgeldiniz.

Reklamlar

2 thoughts on “OSHO – Meditasyon

 1. Merhabalar Sevinc hanim,

  Bir arkadaşım yazınızı bana gonderdi, okudum ve çok ilginç buldum. Çocukluğumu hatırladım birden, sık sık gülerdik kardeşlerimle. Kriz gibi tutardı birimiz susabilse öbürü başlardı. Ama o yıllarda büyüklerimiz bizi sık sık uyarırlardı “kızlar çok gülmez, ayıp” diye. Bir de niye guldugumuzu bilmediklerinde “deli gibi ne guluyorsunuz kendi kendinize” derlerdi. Bu yaziyi okuyunca biraz komik geldi o nedenle. Fakat ben ve kardeslerim uyarilara ragmen her firsatta gulmusuzdur

  Gulme meditasyonunu denemeye karar verdim, ama becerecek miyim bilemiyorum cunku oyle durup dururken gulmekte kolay degil. Simdilik gulumseyebildim bunlari hatirlayarak belki gerisi de gelir. :))

  Tesekkurler,
  Dilek Boran

 2. Dilek Hanım, Merhabalar emin ki gerisi gelecektir:) Çocuk saflığımız ile yaptığımız arınmalarımız ne kadar güzeldir öyle değil mi? lütfen gülümsemeye devam edin, çevreniz ve sizin için sağlık ve huzur diliyorum. Ayrıca eğer sınırlarınızı biraz daha büyütürseniz, gülmenin nerelere varacağını tahmin edemezsiniz. Bakınız Osho Usta ne diyor;…
  Öfkelenmeyi isteyebileceğiniz kişi olmaksızın öfkelenin. Hiçbir neden olmaksızın ağlayın. Gülünecek hiçbirşey olmaksızın gülün, sadece gülün. Bütün birikmiş şeyleri tamamiyle atabilirsiniz o zaman. Tamamiyle atabilirsiniz! bir kez bunun yolunu öğrenince, tüm geçmişin yükünden kurtulursunuz.
  Tüm Sevgilerimle-Sevinç

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s