Tanrı ve Büyüklüğü

NGC 6543Hepimizin zaman zaman başına dünya hali de diyebileceğimiz olumlu olumsuz hadiseler gelebilir. Bu hadiselerin bize üzüntü ya da neşe veriyor olduğu durumlarda “Tanrının büyük” olduğu gerçeğini hatırlarız. Böylece dayanma ve mukavemet gücümüz artar. Üzerimize gelen musibetin sonuçları  onunla başa çıkabilmemizi imkansız hale de getirse, bunu fark ettiğimiz anda kazanmışsızdır. Durum lehimize dönmemiştir peki değişen nedir. Kötü diye anlamlandırabileceğimiz olaylardan hangisi gerçekten kötüdür. Olumsuz olana gösterdiğimiz tepkiyi (olumsuz olan da bize bir tepki oluşturmaktadır) olumlu olana da gösterebiliyor muyuz? Ölüm karşısında takındığımız tavır bizim ona karşı duruşumuzu ve ne kadar etkilendiğimizi belirlerken, savunmamız gücümüz yeterlidir diyebilir misiniz? Kendimizi doğal olana savunmalı mıyız? Savunma dediğimiz şey apaçık bizi rahatsız eden düşüncelerin esiri olmamak için duygularımızı kontrol etme çabası değil midir? Peki ya doğum sırasında sevincimizi paylaşırken bunu ne kadar benimseriz? Olumlu olanın hayat verme gücünü sonuna dek fark edebilir miyiz? Ya olumsuz olanı kutlamaya dönüştürdüğümüzde onun olumlu görünmeye başladığını kabul edebilir misiniz?

 

Üçüncü boyuttaki dünyamızda “Tanrı Büyüktür” ne demektir. Onun bilinen ya da ölçülebilmiş bir maddi ya da eterik bir alanı mı kapladığı varsayılır. Yoksa büyüklüğünce sonsuz rahmet sahibi olması mıdır bu büyüklük.  

 

“O”, rahmette bolluk  ve boyutta sınırsızlık içerir.

 

Bu büyüklük her iki varsayım için de geçerlidir. Varsayım diyorum çünkü ister din kitaplarında yazsın ister yazmasın onun büyüklüğü tasavvur edilemez. Bunun birlikte hissedilerek söylenen bu söz çok az dahi olsa onun rahmet ve sınırı hakkında bilgi vermektedir. Çünkü boyutumuzun bize verdiği algı ile onu bir şekle sokmak ölçebilir hale getirmek vazgeçilmezimizdir. Gelelim sadede.

 

Anladığımız kavramda Tanrı sadece yüce bir büyüklükte ise onun her noktada tezahür ettiğini biliriz. Ancak onun sonsuz olduğu kavramı ile daha çok ilgileniriz. Bu bize bir nevi ulaşılmazlık verince de rahatlarız. Onu çok özel bir yere koyabilmişizdir. Oysa unuturuz ki sonsuzluğundan ötürü rahmetinin yoğun olamayacağı hiçbir alan yoktur. Bu , “O” yoğun ve istisnasız her şeyde vardır demektir. Bunu pek çok din ve ezoterik doktrin işlemiştir. Burada başarılması gereken bir vardır. O da tanrı farkındalığıdır. Buna ihtiyacımız var.  Tanrı farkındalığı o göremediğimiz tanrıyı aramak değildir. Baktığınız yerde ona ait yoğunluğu ve özü görebilmektir. Örneğin, bir bulut kümesine gözünüz takılıpta, baktığınız pamuksu dokunun halinden tasarruf ettiğinizde içerdiği anlamı, yoğunluğu ve özündeki kaynak harmonisini bilirsiniz.

 

Diğer bir konu ne konum ve durumda olursanız olun siz Tanrı ile çalışırsınız. Evet bu içinizden size yol gösteren tanrıdır. Ve tanrı aynı zamanda oradadır da. Bunu pek çok kadim öğreti “siz tanrısınız” şeklinde tanımlamıştır. Bu tarihsel pek çok kargaşaya neden olmuştur. Oysa tanrının parçası olduğumuz fikrine daha ılımlı bakarız. İşte bu ondan kopamayacağımız fikrinin verdiği güvendir. Biri “ben tanrıyım” dediğinde onu sizden almıştır. Kavga buradan çıkmaktadır.

 

Tanrının yardımı yine tanrı vasıtası iledir. Eğer zor durumda iseniz zor durumda olduğunuz mesajını evrene verirsiniz. Ve “O” sizin bu deneyimi yaşamanızı ister. Çok içten davranır. Çünkü o herşeyle sizi bağlar ve deneyim de tanrısaldır. Deneyim siz hoşlanmasanız da sevgi ile varılacak öğrenmedir. Tam da sizin herşeyi kabullendiğiniz ve “hiçbir şey artık umurumda değil, bugün güzel bir gün olacak” dediğinizde tanrı da sizle beraber diğer parçalarına seslenir. Parça kelimesini Tanrının nasıl çalıştığını uygun bir dille aktarabilmek için kullanıyoruz. Vasıta arıyoruz çünkü biz bir yerden bir yere yönelen, başı sonu olan eylemleri kavrarız. Tanrı nezdinde parçalar yoktur, bütün vardır. Tanrısal olan herşey yoğun bir şekilde sizin ferahlığınız için çalışmaktadır artık. Rahmet yağmaktadır. Büyük oluşu herşeyi kapsamış ve herşeye hükmetmiş olması sebebiyledir. O yüzden bir bilinmez yoktur -ki o bir emir verdiğinde evren tarafından bilinirsiniz. Konu daha da dağılmadan toparlarsak, olan şey bütüne aittir. Bütünün kendisi, “o” olduğundan, olan bilinir. Gizlenemezsiniz. Çektiğiniz acı ve sevinç evrenin her noktasından görülebilir anlamına gelir ki; evrende yalnız değiliz fikrini her kim ortaya attı ise haklılık payı yüksektir. Yani uzaylılar teşrif ettilerse de bizi biliyorlar etmedilerse de. Tanrı sizle çalışmaktadır. Aradığınızı kaybetseniz de bulursunuz. Benzerini bulursunuz, çünkü aramaktan vazgeçtiniz. Aşık olursunuz çünkü vazgeçtiniz. Ölürsünüz çünkü vazgeçtiniz. Her ne deneyime başladı iseniz çabalamaktan vazgeçtiniz. Ve tanrı bunu “düğmeme bas” olarak algıladı. Dahası yardıma başlamadan yardım geldi.

 

İşte rahmet budur. İstekle senkron edilen yardımdır. Ruhun dayanışmasıdır.

Bir resim yaptığınızda tuval doludur malesef.  Tanrı büyüktür ise, boş bir tablo gibidir ressamın tuvalinde, bir şey göremeyebiliriz. Oysa ressam tüm hayallerini rahatça hayal edebilir tuvalin üstüne.

 

Rahmet sonsuz potansiyeldir. “O”nun büyüklüğü bütünün rahmetindendir.

 

erdinç gürsözer

Reklamlar

2 thoughts on “Tanrı ve Büyüklüğü

  1. yani çabalamaktan vazgeçip Tanrının eline bıraktığımızda çözümler kendiliğinden gelecek mi diyorsunuz….

  2. Kendiliğinden olan bir çabalamaktan vazgeçiş. Hiçbir yöntemin işe yaramadığı bir durum vardır. Bunun öncesinde de sonrasında da Tanrı zaten vardı. Yöntemin işe yaramadığını farkettiniz sadece. Elimizden geleni yapıp sonrasını bırakmak bence en iyisidir. “Elinden geleni yapmadı” kelimesi ise sadece bir yargıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s