Toprak Mudrası-Prithivi Mudra

Her iki el: Başparmağınızın ve yüzük parmağınızın uçlarını hafif bir baskıyla birleştirin. Diğer parmakları uzatın.

Toprak Mudrası

Toprak Mudrası

Bu Mudra güç rezervlerinin doldurulması mudraları arasında uyarıcı ve güçlendirici etkilere sahip  mudralardan birisidir. Kendinizi uyuşuk, yorgun ve belki de biraz bunalmış hissettiğiniz durumlarda gerçek mucizeler yaratabilir.

İhtiyaca göre ya da kür olarak günde 3 kez 15’er dakika uygulanabilir.

Toprak Mudrası Kök Çakradaki enerji açıklarını giderir. Kendinizi psişik ya da bedensel olarak güçlü ve diri hissetmeniz bu enerjiye bağlıdır. Bu parmak tutuşu aynı zamanda koku duyunuzu da güçlendirir ve tırnaklara, deriye, saça ve kemiklere iyi gelir. Yürürken kendinizi dengesiz hissediyorsanız, toprak mudrası dengenizi ve güveninizi yeniden kazandırır. Toprak Mudrası dizginlenmemiş doğal gücümüzü taşıyan kök çakrasını harekete geçirmektedir.  Kök çakrası tıpkı bir gülün “ıslah boğumu” ile karşılaştırabiliriz. Bitkinin görünüşünün ve özünün sırrı burada gizlidir; kökler buradan toprağa dalıyor, bitkiye dayanak ve besin sağlıyor. Işık ile birleşmek, çiçek açmak ve meyve vermek için bitki buradan yukarıya doğru yükseliyor ve büyüyor. Bu tasvir hiçbir sınırlamaya tabi tutulmadan insana da uyarlanabilir. Büyümesi ve etkide bulunabilmesi için bir alana, dayanağa ve besine ihtiyacı vardır. İnsan yaşamının anlamı tanrısal olanla irtibat kurmaktır, dolayısıyla o da ışığa doğru yönelmektedir ve tıpkı çiftleştirilen ya da bir diğer ifadeyle lütuflandırılan bir çiçek gibi kendini açmaktadır. İşte buna benzer şekilde, anlamlı bir yaşam için ihtiyaç duyulan her şeyi, bu mudra bize sunabilir. Bunların yanı sıra beden ısısı, bağırsak ve mide, bu mudra tarafından gerekli uyarıları almaktadır.

UYGULANMASI İÇİN; Ayaktasınız ya da bir sandalye üstünde oturuyorsunuz. Ayaklar paralel ve ayak tabanları düz olarak zemine basıyor. Nefes alın; ayak tabanlarınızdan enerji aldığınızı imgeleyin, bunu bacaklarınıza, sırtınıza, boynunuza, başınıza aktarın ve oradan da daha yükseklere kozmosun derinliklerine taşıyın. Birkaç saniye nefesinizi tutun, sonra nefesinizi dışarıya verin; yenilenmiş bir güç olarak enerjiniz tıpkı salkım gibi tekrar dünya’ya sarkıyor. Almak ve vermek dengeli olmalıdır. Şimdi kalça kemiği tabanınızı, akışkan bir enerjiyi yakalayıp stoklayan ve aktaran bir kova olarak imgeleyin ve sonra bir salkımı andıran bu enerji yağmurunu kalçanıza akmasına izin verin. Defalarca tekrarlayın.

OLUMLAMA; Toprağın gücü ayaklarımı yere sağlam basmam için bir dayanak, o bana sebat ve dayanıklılık gücü sunuyor, bana öz güven veriyor ve kendimi güvende hissetmemi sağlıyor. Kozmosun gücü bana coşku, istek ve sevinç sunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s