BEDEN, ZİHİN, RUH İÇİN MUDRALAR VE SHİVALİNGA MUDRA (Güç Veren Mudra)

Bir şeyler daha iyi olacaksa,

Tarlada, ağaçlarda değil,

Kalplerde filizlenmeli…Gottfried Keller

BEDEN, ZİHİN, RUH İÇİN MUDRALAR

Bu kategoriye giren Mudralar, ağırlıklı olarak beden rahatsızlıklarını iyileştirmek ya da en azından azaltmak için uygulanan Mudralardır. Elbette bu Mudralar, özellikle imgelemeler ve olumlamalarla birlikte ruhsal ve zihinsel alana da etki etmektedir.

Bilindiği gibi hiçbir hastalık aniden ortaya çıkmaz. Meditasyon yaptığımızda ve Mudraları uyguladığımızda, bunlarla hastalığın belirtilerini ya da acıyı ortadan kaldırmaktan başka bir niyetimiz yoksa, kısa vadeli olarak bize yarar sağlayabilir ancak verdiği şifa sürekli değildir. Mudraları, bitkileri ve diğer şifa verici ilaçları iyileştirmek için elbette kullanabiliriz ve kullanmalıyız da, fakat aynı zamanda hastalığın ardında yatan sebepleri de araştırmalıyız. Birincisi; hastalığın gerçek nedeni nedir? Meditasyon esnasında içimizdeki bilgeliği, üst benliğimize ya da tanrısal ışığa, hastalığımızın ardındaki nedeni sorabiliriz. Belki de sebep o kadar da uzaklardan gelmiyordur, yanlış birşey yemiş olabiliriz ya da asıl sebep stres olabilir veya iyi dinlenemediğimiz için bağışıklık sistemimiz zorlanmıştır. Dargınlık, kin, intikam, kıskançlık ve cimrilik vs. gibi olumsuz duygular bizi hasta edebilir ve bunlar özellikle kronik hastalıkların altında yatan sebeplerdir. İkincisi; bu hastalık bana “hastalanmanın hangi yararlarını” getirmiştir? Her hastalıkta aynı zamanda bir yarar da vardır: Nihayet dinlenme fırsatı, bizimle ilgilenen insanlar, şefkat sorumluluk göstermek ve daha başka birçok şey. Fakat ilgi, anlayış, dinlenme vs. tüm bunları, ihtiyaç duyduğumuz ölçüde kendi kendimize ayarlamalı ve vermeli, başkalarından beklememeliyiz.

Elbette hastalanmadan da hastalığın yararlarından faydalanabileceğimiz bir yöntem geliştirebiliriz. Üçüncüsü; hasta edici tüm şeylerden uzak durmalıyız. Dolayısıyla temizlik ve arınma çok önemlidir. Sizi neyin hasta yaptığını bir düşünün. Hangi düşünceler, hangi duygular, hangi alışkanlıklar? bunlardan vazgeçmeye hazır mısınız? Kendimi analiz etmek ve neden hasta olduğumu incelemek, bana yaşamımda yepyeni değerler kazandırdı; fakat ciddi bir açık sözlülük ve oldukça sert bir disiplin gerektirdi. Bu tamamladığım bir süreç değil, hayır, kendini tanıma bitmeyen bir yoldur. Tüm samimiyet ve tüm disiplin adına lütfen sevgiyi unutmayın, kendinize sevgiyle bakmayı ve anlayış göstermeyi aklınızdan çıkarmayın. Ne kadar başarısız olursanız, o kadar çok sevgiye ihtiyacınız olacaktır.

Beden, Zihin ve Ruh için olan Mudralardan örnek verirsek: Ganesha Mudra, Ushas Mudra, Linga Mudra, Varuna Mudra, Garuda Mudra, Hakini Mudra, Matangi Mudra, Şivalinga Mudra….vs. çeşitlerini sayabiliriz. Örnek olarak Shivalinga (Şivalinga) Mudra’nın çalışmasını inceleyelim.

SHİVALİNGA MUDRA (Güç Veren Mudra)

Sağ el baş parmağı dikili olarak, çanak şekli verilmiş sol elin üstüne yerleştirilmektedir. Sol elin parmakları iyice birbirine bitiştirilmiştir. Eller karın hizasında tutulmaktadır ve dirsekler dışa dönük ve hafifçe öne bakmaktadır.

 İhtiyaca göre, istenildiği kadar ya da günde 2 kez 4’er dakika uygulanmaktadır.

Bu Mudranın sağ eli, eril gücü temsil etmektedir yani Şiva’nın Phallus’unu. Şiva ise, Hint Mitolojisinin en büyük ilahının yıkıcı yüzünü açığa çıkarmaktadır. Nasıl ki, Phallus yeni bir başlangıcı temsil eder, bunun gibi de Şiva da birşeyleri yok ederek ve dolayısıyla gerekli şartları hazırlayarak, bu yeni başlangıcı asıl mümkün kılan ilahtır. Örneğin; çiçekler solmayacak olsaydı, meyveler de olmazdı ya da içimizdeki tüketilmiş hücreler yok edilmeyecek olsaydı, bu takdirde urlar oluşurdu vs. Bu başı sonu olmayan bir döngüdür ve kendi içimizde bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan da aksamadan işlemelidir. Bir iç güç bunun işlerliğini korumaktadır ve bu su elementi altında sınıflandırılan gücü herkes kendi deposunda barındırmaktadır. Bu stok nefes ile beslenmektedir. Bundan dolayı nefesin optimal bir niteliğe sahip olması çok önemlidir. Bu Mudra uykusuzluk, hoşnutsuzluk, uyuşukluk, bunalım durumlarında ya da aşırı gerginlikler veya baskılar sonucu insan kendini tükenmiş gibi hissettiğinde uygulanabilir. Bunların yanında bekleme zamanlarında örneğin; bir doktorun bulgularını beklerken bu Mudradan yararlanılabilir. Bu nerede veya nasıl bir hastalığa maruz kalınmış olunursa olunsun, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Şifa ile ilgili olarak, genelde bilinenden daha fazla mucizeler gerçekleşmektedir. Bu gerçeği aklınızın bir köşesinde tutun, belki bir gün sizin de şifaya ihtiyacınız olabilir.

Sol elinizin bir havan ve sağ elinizin bir tokmak olduğunu düşünün. İlk nefes çekişleri esnasında, düşüncenizde sizi hasta eden şeyin, karanlık iri bir kum gibi, sol elinizin üstüne düşmesini sağlayın, ve sağ elinizin kenarıyla bunu en incesinden bir kum haline getirene kadar ezin, sonra onu bir üfleyişle avucunuzun üstünden havaya yayın, bırakın uçsun gitsin. Bunun ardından bir süreliğine oturun ve şifa veren enerjileri sağ baş parmak ucundan el çanağına ya da bir diğer ifadeyle depoya akıtın. Bu esnada tüm kalbinizle aşağıdaki olumlamayı birkaç kez veya daha fazla söyleyin.

Olumlama: Şifa verici bir ışık, bedenimin her bir hücresine ışınını gönderiyor, çözülmesi gerekeni çözüyor ve güçlendirilmesi gerekeni yeniliyor. Teşekkürler!

Mudralarla Şifa

Gertrud Hirschi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s