Yola Işık Düşünce – Korkut Keskiner

29 Kasım Pazar günü başladı. Ve devam ediyor. Boşluktayız. Kaygısız, dingin ve sorunsuzuz. Aslında iyi gibi gözükse de bu his bizi rahatsız ediyor. Alışmadığımız bir rahatlık bu. Bize biraz fazla geliyor. Bu yüzden bütün dinginliğimizin yanında huzurlu değiliz. Sırtımızdaki küfeden birdenbire alınan bazı yükler, ağır küfeyle kurmuş olduğumuz dengeyi bozdu. Yükümüz hafifledi, ama biz hafifken nasıl denge kuracağımızı bilmiyor gibiyiz. Bazılarımız ani öfke parlamalarından şikayetçi. Aslında çok da önemli olmayan etkilere aşırı tepkiler veriyorlar. Ağır yükle kurdukları dengeyi arıyorlar. Ama aslında o dengenin dengesizliği dengelemek için oluşturulmuş ve aslında yapay bir denge olduğunu biliyorlar. Yine de eskiyi istiyorlar. Bu yüzden kızgınlar.

Bazılarımız bunu o meşhur “akışta kalalım” fikrinin, en sonunda hayata geçişi olarak algılıyorlar. Hiçbir şey yapasım yok, hiçbir şey bana cazip gelmiyor, canım acaba ne istiyor filan gibi sorular ve yorumlar bu tembelliğin aslında huzurlu bir şey olmadığını hissettirse de, yine de bu histen keyif almaya hazırlar. Fakat keyif de yok:)..

Bazılarımız korkuyor. Bu yüzden karanlık rüyalar görüyor, bu yüzden bilinçaltlarındaki kalıpların tetiklediği endişelere kapılıyorlar. Korkanların bazıları, yemeğe, cinselliğe, alkole, sigaraya, ve onları eskiye döndüreceğini umdukları her şeye iştahla sarılıyorlar.

Bazılarımız dünyadaki işlerinin bittiğini sanıyorlar. Yükler bitti ya da azaldıysa, ben niye buradayım, zaten çok da bir işe yaramıyorum, unumu eledim ve eleğimi astım, artık gidesim var şeklinde bir psikoloji içindeler.
Bazılarımız sorguluyor. Bir şeyin değiştiğinin farkındalar. Ama tanımlayamıyorlar. Bana ne oluyor sorusunu aşan bir şey bu. Bize ne oluyor, herkes neden böyle falan filan. Cevap bulamıyorlar, çünkü bu daha önce yaşadıkları hiçbir şeye benzemiyor.
Bazılarımız arınıyor. Yakınlarıyla ilişkileri değişiyor. Artık sırtlarında yumurta küfesi yok. Bu yüzden, çok daha özgürler. Eskiden yakınlaşmadıkları insanlarla yakınlaşmayı, ya da eskiden çok yakın oldukları insanlardan uzaklaşmayı istiyorlar. Eski ilişkiler yeniden tanımlanıyor. Kimse “ben” kişisini artık ihmal etmek istemiyor.
Bazılarımız durumu değiştirmek için çok uzun süredir ihmal ettikleri ruhsal çalışmalara, meditasyona, ibadete, şifaya yöneliyorlar. Yeniden dengelenmek için, teknik kullanmayı düşünüyorlar. Teknikler çalışıyor, ama eskisi kadar başarılı değiller. Ve dozu arttırsak bile çok şey değişmeyecek.

Ve son olarak, küçük bir bölümümüz, ruhsal yeteneklerinde büyük artışlar yaşıyor. Hissetmeye, görmeye, sezmeye başlıyorlar. Ama bu da onları rahatsız ediyor. Çünkü onlar da geleni tanımlayamıyorlar. Durum aslında basit. Geriye sayım başladı. Ne olur, ne zaman olur gibi sorular önemli değil. Değişimin başlangıcına çok az kaldı. Bunu ruhsal düzeyde biliyoruz. Bunun bir parçası olarak, taşınmasında yardımcı olduğumuz ve kitlesel olan eski günahlar, pişmanlıklar, cinayetler, üzüntüler, gözyaşları gibi, ortak geçmişimizden gelen yükler devre dışı kaldı. Kim nerede ne yaptıysa, iyi yaptı. Ama insanlığın ortak ya da kolektif bilinçaltından büyük bir yük kalktı. Alışık olmadığımız bu yüksüzlük hissi biraz daha sürecek. Aralığın 21’ine kadar. Ondan sonra, sanki bu dönem hiç olmamış gibi gelecek bize. Ama sadece bir süreliğine. Sonra yeniden hissedeceğiz.
Önerim, olumlu beklentileri muhafaza etmek. Akışta kalmak güzel ama, hem bireysel hem ortak dünyamızı değiştirmeye devam etmek için, çaba göstermeyi bırakmamak lazım. Bu dönemin boşluğunu olumlu beklentilerimizi koruyarak iyi yönetirsek, hem huzursuzluğumuz azalacak, hem de secret yapmış olacağız:) Sonrasında hem kendimiz, hem bütün insanlık, hem de Ulu Yaratan için çalışmaya devam…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s