“İnsan yapamaz, herşey varit (meydana gelir) olur.” P.D. Ouspensky

Soru: Kişi uymaya (boyun eğmeye) hazırsa talimatları verir misiniz? 

O: Fırsatlar sunulursa, evet. İrade sahibi olduğumuz bir ana rastlamaktır bu. Çalışmayı ve diğer kişileri etkileyen bir şeyi yapma arzusunun kesin bir şekilde duyulması gerekir. Genellikle kötü irade sahibiyizdir. Çok nadir olarak iyi iradeye sahibiz. İyi irade sahibiyseniz, söyleyecek bir şeyim yoktur; sadece, “Devam edin, ilerleyin, öğrenin.” derim.

Burada biribirine karışmış pek çok şey vardır. İrade konusunda nasıl düşünmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Bir yanınızla makine olduğunuzu idrak edersiniz, fakat aynı zamanda da kendi görüşleriniz doğrultusunda hareket etmek istersiniz. İşte tam o noktada durabilmelisiniz; istediğiniz şeyi yapmamayı başarabilmelisiniz. Bu kural, herhangi bir şey yapma niyetiniz olmadığı zamanlar için geçerli değildir, ama arzunuz kural ve ilkelere ya da size söylenen şeylere karşı çıkıyorsa, durabilmeyi başarmalısınız.

İki şeyi anlamak çok önemlidir: “yapamayacağımızı” ve “kaza kanununun etkisi altında” olduğumuzu. Pek çok durumda insanlar, “yapabileceklerini”, istedikleri şeyi elde edebileceklerini ve eğer yapamazlar ve istediklerine kavuşamazlarsa bunun sadece tesadüf olduğunu sanırlar. İnsanlar kaza payının çok nadir olduğunu ve pek çok şeyin sebeb-sonuç ilişkisiyle açıklanabileceğini düşünürler: Bu oldukça yanlıştır. Doğru biçimde düşünmek gereklidir, o zaman her şeyin varit olduğunu ve kaza kanununun etkisi altında yaşadığımızı görebiliriz. 

“Yapma” ile ilişkili olarak, örneğin insanlar bir köprü inşa ettiklerinde bunun “yapmak” olmadığını anlamak bizim için zordur; bu sadece tüm önceki çabaların bir sonucudur. Rastlantısaldır. Bunu anlamak için, Adem’in inşa ettiği ilk köprüyü ve köprülerin evrimini düşünmelisiniz. İlk başta her şey rastlantısaldır – ırmağa bir ağaç devrilir, sonra birisi onunla köprü gibi bir şey yapar, vs. İnsanlar “yapmazlar”, bir şey diğerinin ardından gelir.

Eğer hiçbir şey yapamayacağınızı hatırlarsanız, başka pek çok şeyi de hatırlarsınız. Genellikle üç ya da dört temel engel vardır ve eğer bir engeli düşmeden geçerseniz, diğerinde düşersiniz. “Yapmak” bunlardan biridir. Bununla bağlantılı olarak, asla unutmamanız gereken bazı temel ilkeler vardır. Örneğin başkalarına değil, kendinize bakmalısınız; bir başka ilke, insanların hiçbir şeyi kendi kendilerine başaramayacaklarını, fakat -eğer değişmek olasıysa- sadece sistemin, organizasyonun, kişisel çalışma ve sistemi incelemenin sonucunda başarılabileceğini anlamaktır. İşte bu tür fikirler bulup, onları hatırlamalısınız.

Soru: İnsan bunları hatırladığından nasıl emin olabilir?

O: Kendinizi bir şeyler yapmak için planlar yapmaya başlarken düşünün.

Bir şeyi; gerçekten de varit olduğundan farklı bir şekilde yapmayı denediğinizde, onu farklı bir şekilde yapmanın kesinlikle imkansız olduğunu idrak edersiniz. Soruların yarısı “yapma” ile; bunu nasıl değiştirmek, şunu nasıl yıkmak, bundan nasıl kaçınmak, vs. ile ilgilidir. Ancak bir küçücük şeyi değiştirmek için bile çok büyük çaba gerekir. Sistem yoluyla olmazsa, hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Bu, genellikle unutulur.

Herşey varit olur. İnsan hiçbir şey yapamaz. Doğduğumuz zamandan, öldüğümüz zamana kadar bir şeyler olur, olur ve biz “yaptığımızı” sanırız. Bu, yaşamdaki sıradan, normal halimizdir ve bir şey “yapmanın” en küçücük bir olasılığı bile; sadece çalışma yoluyla ve dışsal olarak değil, öncelikle, sadece insanın kendi içinde söz konusu olabilir. Kendi içimizde bile “yapmak” büyük çoğunlukla yapmamakla başlar. Yapamayacağınız bir şeyi yapmadan önce, daha önce yaptığınız pek çok şeyi yapmamalısınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s