REHBER RÜYALAR – IŞIK ELÇİ

Kişisel gelişim yolculuğunun en önemli basamaklarından biri olan “Rehber Rüyalar” size yüksek benliğinizin seçimlerini anlatan en önemli araçtır. Geldiği Tanrısal kaynak nedeniyle çok önem taşıyan rüyaların -Bilinçaltı Rüyalarından- farkı, size “neden” değil “ne” ve “nasıl” sorularını sordurarak hayat amacınızı anlamanıza katkı sağlamalarıdır.

Yüksek benliğinizle ve onun da ötesinde tüm evrenle iş birliği kurmanıza, yaratıcılığınızı geliştirmenizden, kısır döngülerinizi kırmaya, özgüveninizi artırmaya kadar pek çok konuda yükselmenizi ve kendinizi doğru bir şekilde ifade etmenizi sağlar. Doğru yorumlandığında uyanık yaşamınızda pek çok mucize ile karşılaşırsınız.

Uyanık yaşamla işbirliği içinde olan “Rehber Rüyalar” Altın Çağı’nın yeni bilgisidir. Ve sizin kristal insan olma yönünde kişisel gelişiminizi destekleyen, Yol’unuza ışık tutan bilgidir.

Eğer gördüğünüz rüyanın diğerlerinden farklı olduğunu düşünüyorsanız ve onlar sizde merak yaratıyorsa büyük bir ihtimalle gördüğünüz, rehber rüyadır. Onlardaki mesajı çözümleyene kadar da görmeye devam edersiniz. Bir süre sonra, rüyalarınızda ustalaşmaya başladığınızda bu ustalığın uyanık yaşama yansıdığını görecek ve şaşıracaksınız.

Tekamülün çok hızlı olduğu bu yıllarda rehber rüyaların görülmesi arttı. Çünkü yüksek benliğimizin bizim korkularımız, sınırlarımız ve yanlış inançlarımızla zaman kaybetmeye hiç vakti yok! Bir an önce, kendini doğru bir şekilde ifade etmenin yollarını arıyor ve rüyalar aracılığıyla size ayna tutuyor.

Farkındalık düzeyimizi yükseltmemizi ve sağlıklı insan olma yolunda hız kazanmamızı amaçlıyor. Daha da ötesi var…Sadece bu yaşamla sınırlı olmayan ruhumuzu daha yüksek bir plana hazırlamak…

RÜYA USTASI

Rüyalarımı hatırlamayı ve onlarla iş birliği yapmayı seçiyorum

Endişe ve korkular yerini yaşama sevincine bırakacak. Gittiğiniz her yerde sonsuz bir güven duyacaksınız. Geceleri yatağınıza uzanmak ve uykunun kucağına kendinizi bırakmak hayatınızın en keyifli anları olacak. Rüyaların ruhunuzun derinliklerine açılan bir kapı olduğunu ve oradaki armağanları size ulaştırdığını anladığınızda, gördüğünüz tüm rüyalar sizde değişim yaratacak.

Yıllardan beri sorduğunuz sorulara, belki de pek çok defa rüyalarınız kanalıyla cevaplar aldınız. Nasıl yorumlayacağınızı bilmediğiniz için ya da klasik rüya yorumları nedeniyle, onlar okunmamış birer mektup gibi rüya sepetinizde biriktiler. Şimdi bu satırları okuyor olmanız çok uzun yıllar sevgiliden gelen mektupları açmak için size verilen bir fırsat. Onları hayata geçirmek ise tamamen sizin seçiminiz. Rehber rüyalar bize kapıları gösterir ama o kapıdan geçip geçmemek, tamamen bizim özgür irademize bağlıdır.

Bugün kendinize bir armağan verin. Bugün sadece şunu düşünün: “Hangi rüyama uyanmak için buradayım

Mucizeleri yaşamak için mucizelere giden yola çıkmak gerekiyor. Uyku bize verilen en güzel armağan. Onun enerjisini uyanık yaşama taşıdığımızda gün içinde huzurlu, sakin, sevgi dolu bir insan oluruz. Sabah zinde kalkar ve güne başlamak için heyecan duyarız. Rüyaları hatırlamak, berrak rüyalar görmek kadar gece boyunca huzurla uyumak hepimizin en doğal hakkı. Rahat bir uyku için, ilk adım geçen günün kırgınlıklarını, kızgınlıklarını ve yorgunluklarını geceye taşımamaktır.

En önemlisi de yatmadan önce, günü geceye taşımamak için o gün yaşadığınız olayların, duyguların, düşüncelerin kısaca üzerinden geçmektir. Yaşadığınız sürece, iyi-kötü, olumlu-olumsuz gibi etiketler koymadan bir film izler gibi bakın. Onlara verdiğiniz tepkileri gözden geçirin. Neyi öğrendiğinizi bulmaya çalışın ya da neyin farkında olmanız gerektiğini. Sonra o gün içinde olan her şeyi, sizi üzdüğünü düşündüğünüz her şeyi bir balona koyun. Teşekkür edin. Artık onlara ihtiyacınız olmadığını söyleyin. Balon sizden uzaklaştıkça rahatladığınızı hissedin. Bağışlamanız gereken insanlar olduğunu düşünüyorsanız onları bağışladığınızı söyleyin. Bırakın onlar da gitsin. Balonun kaybolduğunu, çok uzaklarda patladığını ve ondan hiçbir iz kalmadığını zihninizde canlandırın.

RÜYALARDAN SORUMLUYUZ

Rüya görmek, gördüğümüz rüyayı hatırlamak ve yorumlamak yeterli değildir. Önemli olan rüyanın bize verdiği duyguyu, düşünceyi, bilgiyi ve yeteneği hayata geçirebilmektir. Rüyalarımızdan sorumluyuz. Bunun bilincinde olur, gerekeni yaparsak yaşamımızdaki sinerji ve mucizeler artacaktır. Eğer bu sorumluluğu yerine getiremezsek biz bu çağrıya kulak verene, kurban rolünü bırakıp kahramanın yolculuğuna çıkana kadar rüyalar bize ulaşmaya devam edecektir. Direndiğimizde hayatımızdaki kısır döngüleri arttırmak, ilişkilerde, işimizde ve kendi içimizde ruhsal sorunlar yaşamak kaçınılmaz olur. Rüyalarımızın bizim korkularımız ve endişelerimiz için vakit kaybetmeye hiç niyetleri yoktur. İçimizde yolunda giden bir gemi vardır. Kaptanı ve mürettebatı yolu iyi biliyorlar. Biran önce varmaları gereken yere varmak ve orada mucizeleri kucaklamak istiyorlar. Sadece kendi geleceğimiz ve gelişimimiz için değil, tüm evrenin hayrına “rüyalarımızdan sorumluyuz“. Bu nedenle gördüğünüz her rüyaya “bakalım neyi fark etmem, neyi öğrenmem gerekiyor, bu rüya bana hangi armağanı getirecek?” diye bakın.  Bu bakış açısı sizin bir şeyleri daha çabuk anlamanıza ve çözmenizi sağlayacaktır.

BİLİNCİN KATMANLARI

Rüyaları anlamak için bilinçaltı ile bilinçaltı katmanlarının nasıl bir işbirliği içinde olduğunu bilmek önemlidir. Böylece gördüğümüz rüyaların hangi katmandan geldiğini kolayca ayırt edebiliriz. Onları yorumlamak da bir o kadar kolaylaşır. Rehber rüyalar, katmanlar arasında işbirliğini, aydınlanmayı ve arınmayı sağlarlar.

“Kuantum Düşünce Tekniği” kitabında R.Şanal, katmanlar arasındaki işbirliğini şu şekilde açıklar: “Rüyalar, insanın değişik katmanlarından bilince ulaşan mesajlardır.

Bilinç-farkındalık sınırlı olan bir alanı kapsar. Örneğin; bir konsere gidersiniz ve orada birçok şey görür, işitir ve hissedersiniz. Belki onbinlerce detay. Fakat sıra bunları hatırlamaya ve anlatmaya gelince sadece birkaç sözcük çıkar ağzınızdan “Müzik güzeldi, Orkestra şefi çok komikti, yanımda arkadaşım falanca vardı, Beethoven’den çaldılar” şeklinde. Bunun gibi; herhangi bir durumda, duyusal girdilerimiz, düşüncelerimiz ve duyularımızın tümünü bir anda hatırlamak mümkün olmaz. Gerekli de değildir aslında. Fakat bilinçaltı düzeyde saniyede üç milyon veri saklanabilir. Bütün bu verileri yüklemiş olduğumuz bilinçaltı alanı, bize ihtiyacımız olduğunda uygun olan bilgiyi sunmak için hazır beklemektedir. Bu yönüyle bilinçaltı bir bilgisayarın mekanik hafızasından öte bir şeydir. Çünkü o bir anlamlılık koduna uygun olarak çalışır. Amacı kişinin içinde mevcut yüksek insani potansiyeli adım adım ortaya çıkarmaktır.

İşte bu yüzden bize sunduğu her görüntü, sembol ve sözün bir amacı olacaktır ve öyledir de.

Aslında aynı amaçlılık ve anlam kodu hayatın kendisi için de geçerlidir. Böylece dış dünya ile iç dünya aynı biçimde çalışırlar. Nasıl her rüyanın bir anlamı varsa, her olayın da bir anlamı ve amacı vardır. Bu açıdan rüyalarla işbirliği bir bakıma bilinçaltıyla da iş birliği anlamını taşır. İnsanın bilinçaltı daha derinlerde bir başka katmanla da ilişkidedir. Bu, bizim Yüksek Benliğimizdir. Yüksek benlik bizim gerçek özümüz, Tanrısal yanımızdır. Bir tür Tanrısal modelimiz diyebiliriz.

Bilinçaltı, bizim deneyimlerimizi ve onlardan çıkardığımız duygusal sonuçları barındıran yönümüzdür. Dolayısıyla olağanüstü bir bilgeliği vardır. Yüksek benliğimiz ise, bizim hayat amacımızla ilgili ana programları yapan ve yürüten yanımızdır.

O bize sadece öneri getirir. Yaptırımda bulunmaz ve zorlamaz. Hafif ve sevgi dolu bir üslubu vardır. Kısa ve kesin mesajlarla ulaşır bize. Bunun dışında daha derin düzeyde bütün evrenin zekasının var olduğu bir alana gelinir ki, biz buna “Evrensel Zeka” diyebiliriz. Bütün bilgilerin bulunduğu sonsuz okyanus olarak düşünebilirsiniz bu katmanı. Bütün varlıkların üstünde durduğu temel. Evrensel Zeka’nın mesajları daha yüksek boyutta bir sorumluluk taşıyan insanlara ulaşır. Kendi yaşamı, kendi ailesi, kendi kültürü ve kendi inançlarından daha ötelere uzanan bir anlayışa ulaşmış bir insanın bilincine gönderilen mesajlardır bunlar. Peygamberler, ermişler ve bu düzeyde olan  insanlar Evrensel Zeka mesajlı rüyalardan ilham alırlar. Bunun için katmanlar arasında uyum olması gerekir. Genellikle insanlar kendi bilinçaltı süreçleri ile hayat arasındaki ilişkiden kopmuşlardır. Bir tür uyurgezerlik durumunda yaşarlar. Sanki olaylar kendi kontrolleri dışında olup durmaktadır.  Örneğin, belli bir durumda sürekli hissettiği öfke, güneşin doğuşu ya da masanın orada duruşu gibidir. Değiştirilemez ve kendi dışında bir durum olarak görür. Sıradan insan en fazla üç, beş duygusunu tanımlar, oysa en az iki yüze yakın duygunun var olduğu kanıtlanmıştır. Bir iletişim sırasında sadece duyduğu sözcüklerin anlamlarını (o da kendi dünya modeli tarafından çarpıtılmış halde) kullanır. Oysa duyusal keskinliği gelişmiş kişi nefes alış-verişi, göz hareketleri, ses tonu, dudak büzülmesi, bedenin duruşu ve bunun gibi onlarca veriye göre iletişim kurar. Aynı şekilde Bilincimize,  Bilinçaltı ve Yüksek Benlikten birçok mesaj akıp durmaktadır. Fakat algı filtreleri kullanarak insanlar bu akışı güdük birer zorlamaya dönüştürürler. Nasıl ki iyi bir iletişimci olmak için duyusal (beş duyu ile ilgili) keskinliğe sahip olmak gerekiyorsa, rüyalarımıza uyanmak için de duygusal keskinliğe sahip olmak gerekir.

“Hangi rüyama uyanmak için buradayım”

Gördüğümüz rüyalar hangi kaynaktan gelirse gelsinler, kaliteleri bizim yaşam kalitelerimizle aynı orandadır.

Hayatın içinde paylaşıma, gelişime, sevgiye açık, olumlu bakan, farkındalık düzeyi yüksek insanlarsak gördüğümüz rüyalar o kadar berrak, semboller anlaşılır, mesajlar net bir şekilde gelir. Ancak sorumluluklardan kaçan, gerçeklerle yüzleşmek istemeyen, gelişime kapalı, kurban rolünü benimsemiş bireylersek gördüğümüz rüyalar ürkütücü, karışık semboller içeren, uyandığımızda bizi rahatsız eden türden olabilir.  Çoğunlukla böyle dönemlerde bilinçaltı rüyaları daha fazla görürüz. Üstelik biz kurban rolünü seçmişsek büyük bir ihtimalle gördüğümüz rüyaları da hatırlamamayı seçeriz.

Bu rüyaların da en az diğerleri kadar bize faydası var. Onlar oturduğumuz koltukta bize batan çiviler gibidir. Rahatsız olup ayağa kalkmamıza, yer değiştirmemize ve yola çıkmamızı sağlar.

Rehber rüyalar, sizin niyetleriniz doğrultusunda da bilinçli olarak görebileceğiniz rüyalardır. Çoğu zamansa onlar sizin talebinizi beklemeden harekete geçerler. Bu dönemler yaşamınızla ilgili sorular sorduğunuz, her şeyin yolunda olduğunu düşündüğünüz zamanlarda, hayatınızda sürekli benzer kısır döngüler yaşadığınızda, ayrılıklar, merak vb. dönemlerde hayatınıza girerler. Çoğumuz hayatın içinde olmamız gereken yerde olduğumuzu düşünürüz. İşimizin, yaşadığımız şehrin, hatta çoğu zaman inançlarımızın, duygularımızın bile bizi mutlu ettiğine inanırız. Kimimiz doğru yerde olabiliriz, kimimizin de daha yüksek planda yapacakları olabilir. İşte bu noktada, her şeyin güllük gülistanlık olduğuna inandığımız bir anda uyanık yaşamda yaşadığımız bir deneyim ya da uykudaki yaşamda gördüğümüz bir rüya kendi yaşamımızı sorgulamaya ve “neden buradayım?, Hayat amacım nedir?, Neyi öğrenmem gerekiyor?, Yaşadığım her ne olursa olsun daha yüksek bir planda neyin farkında olmam gerekiyor” sorularına yöneltir bizi. Bu aşamada rehber rüyalar çok yumuşak bir şekilde, net bir mesajla bizim hayatımıza girerler. Burada yapmamız gereken; cevabı aldıktan sonra harekete geçmek ve uyanık yaşamdaki gelişmeleri yakalamaktır. Bazen bu sorular bilinçli bir şekilde sorulmayabilir. İzlediğiniz bir film, duyduğunuz bir söz, okuduğunuz bir kitap sizin amacınızla ilgili tetiği çekip rüyalarınızla mesajı iletebilir.

RÜYA ADIMLARI

Uykuya yatmadan önce isteklerimiz ve dileklerimizle ilgili sorular sormak, bağışlama konusunda çalışmalar yapmak, hayat amacımızla ilgili bilgiler almak kısacası uyku sürecinde dilediğimiz gibi faydalanmak mümkün. Bunun için uyku öncesi rüya adımlarını uygulamak, arkasından hangi konuda çalışma yapacaksak onunla ilgili olumlamayı birkaç kere okumak yeterli olacaktır. Bazen teknikleri uygulayan ama sonuç alamayanlar oluyor. Onlara bu çalışmaya devam etmelerini söylüyorum. Hemen o gece olmasa bile ilerleyen günlerde cevabın geleceğini, uyanık yaşamın mucizelerini hatırlatıyorum. Belki de cevap gün içinde gelecek. Tetikte olun. Bir de gözlerinin içine bakıp soruyorum. İnanıyor musun?

Rüya adımlarında her şeyden önce niyetiniz tamamen sizinle alakalı, net, spesifik olmalı. Böyle bir çalışmadan önce, ilaç ya da alkol almamak, amaç belirlemek, rüya günlüğünü başucuna koymak, olumlamalar yapmak, vücudu gevşetmek, üçüncü göze odaklanmak. Uykuya dalana kadar, niyeti ifade eden cümleyi zihinden tekrarlamak. Beden, zihin ve ruhun dinlenmiş olmasına özen göstermek. Yatmadan önce kafa karışıklığına sebep olacak film izlememek, müzik dinlememek. En önemlisi İnanmak!

RÜYALARDAN NASIL FAYDALANABİLİRİZ?

 • Uyku sürecinin değerini bilin.
 • Bu anın keyfini çıkarın.
 • Yatak odanızı sade, temiz ve düzenli tutun.
 • Uyku sürecine güvenin ve onun bir armağan olduğunu bilin.
 • Yatmadan önce daha evvel anlatılan rüya baloncuğu çalışmasını uygulayın.
 • Ilık bir duş alın.
 • Meditasyon yapın.
 • Yaşadığınız her an için teşekkür edin.
 • Kendinizi sevdiğinizi ve onayladığınızı söyleyin.
 • O gün içinde sizi mutlu eden en az üç şey düşünün ve bunları defterinize yazın.
 • Kızgın olduğunuz insanlar varsa mutlaka bağışlayın. Derin düzeyde birbirinize yardımcı olduğunuzu bilin ve deneyim için ona da kendinize de teşekkür edin.
 • Sabah bedeniniz, ruhunuz, zihniniz dinlenmiş olarak uyanacağınızı bilin.
 • Güne neşeyle başlayın.
 • Evden çıkarken sizi bekleyen güzellikleri ve armağanları düşünün ve kendinize sorun: “Bugün hangi rüyama uyanıyorum?

RAHAT BİR UYKU OLUMLAMASI

Derin ve huzurlu bir uyku için hazırım. Sabah sakin, neşeli ve canlı bir şekilde kalktığımda tamamen dinlenmiş olduğumu bilirim. Bu işlem her akşam ve her sabah benim için güneşin doğuşu kadar kesin ve açık bir gerçektir. Şimdi dikkatimi şuna odaklıyorum…Her şey, her zaman benim sonsuz hayrım için olmaktadır. Tüm dünya ve ben bir bütünün parçalarıyız ve her saniye hayatıma beni geliştiren, yükselten armağanlar girer. Tanrı ile birlikteyim. O da, benimle birlikte. Nereye gidersem benimle gelir. Her zaman güven içinde uyur ve uyanırım. Bütün bedenim gevşiyor. Uykunun dinlendirici kucağına kendimi bıraktığımda, içsel bilgeliğimin de kapılarını açmış olurum. Zihnimde seyreden düşünceleri sadece izliyorum. Geleceği ya da geçmişi düşünmek zorunda değilim. Sevdiklerimin ihtiyaçlarını ve sorunlarını düşünmek zorunda değilim. Hepsi Tanrı’nın sonsuz koruması altında. Ruhumun derinliklerinde var olan bilgeliğin tümüne ulaşabilirim. İhtiyacım olan her şey bana oradan gelir. Şimdi hazırım görmeye, almaya ve yapmaya. Rahat ve keyifli bir uykuya kendimi bırakmaya.

Işık Elçi

Rehber Rüyalar

Reklamlar

2 thoughts on “REHBER RÜYALAR – IŞIK ELÇİ

 1. merhaba 🙂

  Aynı kitabı okurken burada yazınızı görmek. Bu muhteşem paylaşımın başkalarına da kazandırılıp, birer ışık insan , kristal insan olma yolundaki adımlarını hızlandırmanız çok güzel, çok hoş.

  Çalışmalarınızın paylaşımlarınızın devamı dileklerimle.

  sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s