DİKKAT İLE FARKINDALIK KAZANIMI

Tek tür dikkat vardır. Dikkat mefhumunu orada burada harcama. Dikkati sende olacak şekilde ayarla. Bilmiyorsan onun ilmini öğren. Sosyal ol ama dikkatin asosyal olsun. Onu yönlendir. Bunda ne var deme. Onu takip edersen çok şey kazanırsın.  Dikkat iki uçlu bir ok gibidir. İki ucunu da kullan.

Geçen yine bunlardan bahsederken biri bana bunu yapamam dedi.  Zengin bir iş adamıydı. Pek çok şeye sahipti. Onları elinde tutması da gerekiyordu. Çünkü çokca harcıyordu ve karşılığında da bu kazancı devamlı kılmak durumundaydı. Bunu yapamam, bana öğrettiğin şekilde yaşarsam çevreme hiç vakit ayıramam. Bu yaptığın senin sürekli seni kontrolünden başka bir şey değil. Tüm servetimi sırf bu yüzden kaybedebilirim. Örneğin televizyon seyretmekten zevk alıyorum.  Ama bu söylediğini yaparsam o zaman televizyon benim alanımdan çıkar. Neden bunu yapayım. Ne faydası var.  Dedim ki, dikkat zihnin bir oraya bir buraya gitmesinden başka bir şey değildir. Dikkatini oraya buraya harcamak sana öğretilen bir şey değil. Sana aslında onu nasıl kullanacağın hiç öğretilmemiş bile. Zorluk bu dediklerini dikkat vasıtasıyla yapmakta değil. Onları daima yapıyor olacaksın. Ancak dikkatini sende tutarsan daha öğretici olacak. Gün boyunca her işini daima kendi farkındalığını ön planda tutarak yapabilirsin. Bu bir ekipman meselesi de değildir. Bu sende doğuştan varolan bir durumdur. Böylece tüm varlığının sahip olduğu yetenekleri farkındalığına getireceksin. Sen artık yaşayan bir makina olmaktan çıkacaksın.

Böyle bir durum halinde sevginin ya da arzularının sana ait parçalar olduğunu anlarsın. Dikkat sende iken yani sen olma durumunu kavramışsan, içten gelen bir olma halini, varlığını hissediyorsan tüm herşeyin sende başlayıp  aslında sende bittiğini; yaşamın senin oyunundan başka bir şey olmadığını çözeceksin. Dikkatin savrukken yaptıklarının sana ait olmadığını söylemiyorum. Ancak bu durumda iken pek çok şeyin sebebini başkalarında bulursun. Suçlamak doğal davranışın haline gelebilir. Ancak dikkat sana ait olduğunda başkasını suçlayamazsın. Yapan sensin. Orijin sensin. Onu muktedir kılan sensin. İşime gelmiyor dayanamıyorum bile diyebilirsin. Çünkü dayanamayanın farkında varırsın. Normalde dış etkenlere bağlarız olanı biteni. Sorumluluğu başkasına yıkmak insan için daha kolaydır. Oysa dikkat sende olduğu sürece böyle bir şeyi ileri sürmek aptallık olur. Yapan ve yapabilen sensin. Senin varlığının dışındakiler birer hayalden öteye geçemezler. Gerçeklikleri yok demiyoruz ama sendelik varoldukça yapabildiklerinin çokluğunu görüp hayrete düşeceksin. Tüm herşey senin elinden çıkıyor. Sıkılmak, iletişime geçmek ve sonuçlarına katlanmak sana aittir. Yapan sensindir. Başkalarını artık sorumlu göremezsin. Bu daha sorumlu bir yaşama şeklidir. Neresinden bakarsan bak sen aynı sen olmazsın. Sınırlarını aşmış, öğreneceğini bu defa öğrenmişsindir.

4 thoughts on “DİKKAT İLE FARKINDALIK KAZANIMI

  1. Kesinlikle haklısınız. Ben bunu son günlerde uygulamaya çalışıyorum. Bugün havuç doğrarken mesela, şu anda elimdeki havucu kesiyorum, diye düşünüyorum sürekli . Bunu ne kadar uzun yapabilirsem o kadar rahatladığımı hissediyorum hatta. Meditasyon gibi. Ama işin zor kismi gün içinde uzun süre bunu yapmayı alışkanlık haline getirebilmek. O kadar gereksiz şeyle meşgul ki zihnimiz. Bu yönde tavsiyeniz nedir??
    Bu arada sayfanızı sürekli takip ediyorum. Bilgilendirici yazılarınız için çok teşekkürler.

  2. Otomatiklikten çıkmak çok kolay ama bir o kadar da zor. Kolay kısmı siz bunu 24 saat yaparsanız kolayca başarabilirsiniz. Zor kısmı da bunu başarırsanız günlük işleriniz çok manasız gelir çokca basitlik içinde kalırsınız. Kendinize tahammül etmeniz zorlaşır. Bu yüzden kendinize alan bırakarak uzun zamana yayarak yapın tüm bunları.

  3. Kafam karıştı, farkındalık oldugunda hayat daha zevklı olmuyor mu.

  4. Farkındalığınızın seviyesi birçok bağlantı noktalarını ihtiva eder, korkularınız en baştadır. Korkularımızın gücünü maalesef çoğu zaman görmezden gelir ve sonuçlarını yaşarız. Eğer korkularınızı farkındalık seviyenizde sevginiz ile kabul edip, huzur ve özgürlükle bırakırsanız hayatta değişiminize yol açacak adımlar atarsınız, evet bir nevi zevktir bu. Ama bunun tam tersi de olabilir; korkularınızı bir rafa kaldırıp fark etmezseniz zevk olmaktan çıkıp hayatınızda kısır döngüler yaratmaya devam ederler. Bu sizin seçiminizdir, özgür seçiminizdir&sevgilerimle&sevinç

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s