SHUNYA MUDRA

(Gök Mudrası)

Her iki el: Orta Parmağınızı öyle bükün ki, ucu baş parmağın kök etine değsin ve sonra baş parmağınızla hafifçe orta parmağınıza bastırın. Diğer parmaklarınızı uzatın.

İhtiyaca göre ya da kür olarak günde 3 kez 15’er dakika.

Bu mudra, kulak ve işitme sorunlarına karşı özel bir uygulamadır. Dev Keshav’ın belirttiğine göre Shunya-Mudra, kulak ağrılarını çabuk geçirir ve uzun süreli uygulamalarda neredeyse tüm kulak hastalıklarını iyileştirir. Burun ve boğaz için de yardımcı bir mudradır.

Bu mudra pratiği ile vücudun herhangi bir yerindeki uyuşma tedavi edilebilir, vücudun bazı şoklar nedeniyle ani anlamsızlaşması için rahatlama sağlar.

Bu mudra doğumundan itibaren dilsiz olanların sesini geliştirir.

İşitme sorunları ya duyamamaktan ya da işitmek istememekten kaynaklanır. Bu bizim hem hayrımıza hem de zararımıza olabilir. İşitememe, bizi hoşlanılmayan ya da dayanılmaz seslerden uzak tutar ya da istenilmeyen bilgilerin bize ulaşmasını engeller, fakat aynı zamanda iyi ve güzel olanı da duyamayız. İşitmek istememenin ya da duymazlıktan gelmenin altında genelde inatçılık yatar ve bu da çok kötü sonuçlara neden olabilir. Fakat diğer taraftan işitme sorunlarının ardındaki nedenleri sorgulamaya hazırsak, bu da bizi, zengin bir yaşam sürebilmemiz açısından adım adım ileriye götürür.

Orta parmak göğe (¹esire) bağlanmaktadır. Üst ²buutlara ulaştıran eşik, göğe açılan kapı burada bulunmaktadır. Kadim mitlerde şöyle denir: Göğe ulaşmak isteniyorsa, bu taktirde baştan tırnağa bir arınma gereklidir. Dolayısıyla burası, sessizlik içinde “kendine dönmenin” ve eskiden yapılmış yanlışların düzeltilebilmesinin tam yeridir. Biliyorum birisini bağışlamak çok zor olabilir; fakat şunu da biliyorum ki, bağışlama gerçekten yeni kapılar açar, ışığa açılan ve yaşamın daha rahat sürdürülmesi için kapılar. Bu sanki, eski ağırlıklarımızı üstümüzden atmamız gibi bir şeydir ve de “Şanslı Hans” (iyi kötü her durumda ve her şey mutluluk bulan iyi kalpli, saf bir masal kahramanıdır) gibi yolumuza devam etmemiz demektir.

Ağrıyan bir kulağın üstüne ıtır çiçeği yaprağı konulabilir.

Tüm dikkatinizle yumuşak, yükselen, rahatlatıcı bir müzik dinleyin ve bırakın düşünceler resimler gelsin. Hoş olmayanlara hemen yol verin gitsinler ve hoş olanları keyfinize ve zevkinize göre boyayıp resmederek genişletin.

Olumlama: Göksel nidalarda tanıyorum evrenin iyiliğini.

MUDRALARLA ŞİFA – PARMAK YOGASI / GERTRUD HIRSCHI


Blogda adı geçen kelimelerin anlamları:

¹Esir : Bir başka adı ile “ether” denilen, maddenin insanın beş duyusu ile algılayamadığı; katı, sıvı ve gaz hallerine oranla yoğunluğu daha az, vibrasyonel hızı daha yüksek, daha süptil ve daha akışkan haline verdikleri addır.

²Buut : Boyut

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s