Bedenin Bilgeliği-Kol Testi Nasıl Yapılır? / Nil Gün

Şu anda olanla dans et. OLANI KABUL ET; olan hoşuna gitse de gitmese de. Olanı kabul ettiğinde her an en iyi andır. İşte bu aydınlamadır.

Kinesiyoloji’yi 1964 yılında ilk uygulayan Dr.Goodheart yanlış/yalan cevaplar ile doğru cevaplar arasında kasların verdiği tepkilerin farklılığını keşfettiğinde bedenin bir sırrını da keşfetmişti. Doğruyu söylediğimizde kaslarımız güçlü, yalan söylediğimizde zayıf tepki veriyordu. Yalan söylediğimizde yaşadığımız çelişki kaslarımızı zayıflatıyordu. Kaslarımız bir yalan makinesı gibiydi. Hatta bedenimizle ilgili gerçekleri bilmediğimiz ve doğruyu söylediğimizi sandığımız anlarda bile bedenimiz kendi gerçeğinin tepkisini veriyordu.

Dr.Goodheart bir organda bozukluk varsa o organla bağlantılı kasın da zayıf tepki verdiğini keşfetmişti. Dr.Goodheart Kol Testi’ni insan enerji sistemindeki fiziksel dengesizlikleri ölçmek için kayropraktik uygulamalarında kullanıyordu. Bu nedenle Kol Testi’nin ilk uygulayıcıları kayropraklar oldu.

Kendimizi sabote etmemize sebep olan bilinçaltı inançlarına ulaşmakta ve bedenle iletişime geçmekte Kol Testi’nin kolay ve etkili bir iletişim yolu olduğu daha sonra keşfedildi. Bilinçaltı zihin otonom sinir sistemini de kontrol eder. Fiziksel ve nörolojik fonksiyonlardan sorumludur.

Bilinçaltı elektrik sinyalleri ile otomatik tepkilerimizi veririz. Aynı zamanda düşüncelerimiz de elektrik sinyallerinin gücünü etkiler. Elektrik sinyalleri güçlüyse bedenin kas tepkileri güçlüdür. Stresli düşünceler ve stresli durumlarda kas tepkisi zayıflar. Kol testi ile hangi düşüncelerin ya da inançların bilinçaltı tarafından desteklenmediğini görürüz.

Sevdiğiniz ya da hoşlandığınız bir kişiyi, bir ortamı, bir aktiviteyi düşünün. Kaslarınız, Kol Testi’nde güçlü tepki verecektir. Sevmediğiniz ya da hoşlanmadığınız bir kişiyi, bir ortamı, bir aktiviteyi düşünün. Kaslarınız, Kol Testi’nde zayıf tepki verecektir.

Ben bir kişiye karşı olumsuz duygular besliyorsam, bedenim zayıf (güçsüz) tepki verir. Çünkü bu duygular düşük enerjilidir. Olumsuz düşünce ve duyguların enerjisi bedenimi beslemek bir yana enerjimi çalar.

Bu ne anlama gelir? Başkalarına karşı hissettiğim olumsuz duygular önce bana zarar veriyor. Bumerang etkisi.

Birini kıskanıyorsam, birilerini yargılıyorsam, birilerine zarar vermeyi düşünüyorsam zararı kendime veriyorum. Çünkü bu düşünceler olumsuz duygular yaratır. (Çekim yasasının bedendeki ifadesi)

Keskin sirkenin zararı küpüne.

İlginç değil mi? Bizden çıkan her şey bize dönüyor.

KOL TESTİ NASIL YAPILIR?

Bir enerji testi olan Kol Testi bilinçaltıyla iletişim kurmak için yapılır.

Kol testi, bilinçaltında stresin varlığını ya da yokluğunu (içsel çelişkiyi) tespit etmek için kolay ve etkili bir yoldur. Bilinçaltındaki “doğruları” keşfetmemize yarar.

Bedenimiz, bize bilmek istediklerimizin DOĞRU yanıtını kol testi ile (güçlü tepkisi vererek) söyleyecektir.

1. Partnerinizin önüne ya da arkasına geçerek sağ ya da sol kolunu yere paralel uzatmasını söyleyin.

Uzatılan kolun üzerine (bilekle dirsek arasına) hafifçe elinizi koyun. Diğer elinizi denge için omzuna koyun.

Partnerinizin yüzü ileriye dönük, çenesi yere paralel ve gözleri sağ aşağıya bakıyor olsun. “DİREN” diyerek kolunu hafifçe bastırın. Partnerinizin enerjisini test ediyor olacaksınız. Kolu hafif basmanıza direniyorsa partnerinizin enerjisi teste devam etmeye uygundur.

2. İSİM SINAMA: Partnerinize ismini sorun. Doğru cevap verdiği anda kolunu bastırdığınızda direnç gösterecektir (kol güçlü). Sonra partnerinize yeniden ismini sorun. Bu kez yanlış hatta karşı cinsten bir isim söylesin. Kolunu bastırdığınızda kol direnemeyecek ve aşağıya inecektir (kol zayıf).

3. EVET/HAYIR : Partneriniz beş altı kez evet-evet-evet desin. Kolunu bastırın; kol güçlü çıkacaktır. Sonra hayır-hayır-hayır desin. Kolunu bastırın; zayıf çıkacaktır.

4. HOŞLANIYORUM/HOŞLANMIYORUM : Partnerinize hoşlandığı bir kişiyi ya da mutlu olduğu bir anı düşünmesini söyleyin (Partnerinizin başının ileri dönük, çenesinin yere paralel ve gözlerinin sağ alta bakmasına özen gösterin ve ona duyguya girmesi için zaman tanıyın. Genellikle 15 saniye yeterlidir). Duyguya girdiğinde kolunu bastırın. Kol güçlü çıkacaktır. Sonra hoşlanmadığı bir kişiyi ya da mutsuz olduğu bir anı düşünmesini söyleyin. Kolunu bastırdığınızda kol zayıf çıkacaktır.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1. Kol testi enerji testidir; bilek güreşi ya da güç göstergesi değil. Çok büyük baskı uygulandığında hemen her kol düşer.

Burada sadece yaşam enerjisinin kaslarımızda akışının yarattığı direnci ölçüyoruz. Her insanın direnci o anda akan enerji seviyesine göre farklı farklıdır. Partnerinize, başlangıçta isim sınaması yapmadan önce “Diren” dediğimizde kolunun gösterdiği dirence göre kolu bastırma basıncını ayarlamanız gerekir. Kolu gerektiği kadar bastırın; daha fazla değil. Sadece güçlü zayıf mı tepkisini verdiğini test etmek için. Hatta bazen, siz test ettiğinizde farkı yeterince hissedemeseniz bile, test ettiğiniz kişi farkı hissedecektir.

2. Kol Testi, her iki soruda da örneğin; evet-evet-evet dediğinde de, hayır-hayır-hayır dediğinde de güçlü ya da zayıf çıkıyorsa, ya da evet-evet-evet dediğinde zayıf, hayır-hayır-hayır dediğinde güçlü çıkıyorsa, test yapılan kişinin bedeninin enerji akışı dengesiz ya da homolateral olabilir veya ters kutuplaşma sorunu yaşıyordur. Test için öncelikle bu durumun bazı egzersizlerle düzeltilmesi gerekir. (NOT: Bu konu ile ilgili kitapta birkaç egzersiz bulunmaktadır. Burada en kısa ve etkili olanını yazının sonunda bulabilirsiniz Bkz.Meridyenlerde Ters Akışı Düzeltmek)

Ön hazırlık sınamalarında güçlü yanıtını aldıktan sonra esas sorularımıza geçebiliriz ve bedenimizin yanıtlarını alabiliriz.

Bilinçaltında kayıtlı olan yanlış inançlarımızı ya da bize destek olmayan inançlarımızı değiştirebilmek için beynimizin hem sağ hem sol lobunun birlikte çalışması gerekir. Değişimin gerçekleşmesi için beynin holistik yani bütünsel olması gerekir.

Kendinizi sınırlayan inançlardan birkaç dakikada özgürleşebilirsiniz; tıpkı eski bir dosyayı bilgisayardan siler gibi.

Kol Testi’ne Gösterilen Tipik Reaksiyonlar

Septik (kuşkucu) bazı kişilere ilk kez kol testi uygulandığında, hemen savunma tepkisi verirler.

“Ama ikinci kez daha güçlü olarak bastırdın”

“İkinci kez daha farklı ittin”

“Bir daha dene”

“Yeterince direnmedim”

Kol testi tekrar tekrar aynı sonucu verse de itiraz etmeye, bir hile aramaya devam ederler.

Neden?

Çünkü inanç sistemlerinde bu durumu açıklayacak bir kayıt yoktur. Tek açıklama, kolun daha güçlü şekilde itilmiş olacağıdır.

Ama tekrar tekrar denedikten ve aynı sonuçları aldıktan sonra genellikle kolun daha güçlü olarak itilmediğini kabul ediyorlar.

Herkes kol testi’ne yanıt verir. Tüm bunların saçmalık olduğunu düşünen aşırı katı yapılı insanların bedenindeki enerji düzgün ve uyumlu çalışmaz. Homolateral (paralel akış) ya da ters kutuplaşma, katı tutum içindeki insanlarda sıkça rastlanan durumdur. Böyle insanların bile kolunun direncini anında değiştirecek başka uygulamalar vardır. Bu uygulamalara hiç kimse direnemiyor.

Kol testi için iki koldan birini kullanabilirsiniz. Hatta yorulursanız dönüşümlü olarak da kullanabilirsiniz.

Kol testi’ni uygulayan kişinin enerjisinin belli bir seviyede olması gerekir. Yüksek Ben, kendini yardıma muhtaç ya da yaşam enerjisi düşük kişinin sizi derin uygulamalarda test etmesine izin vermez. Basit konularda ve uygulamalarda bu izni verir ama derinlikli çalışmalarda hayır. Ayrıca uygulayan ve uygulanan kişinin ikisinin de test sürecine açık ve istekli olması gerekir. Eğer birinden biri yeterince açık ve istekli değilse, testten doğru sonucu alamazsınız.

Kişinin sağlığının ölçüsü aurasının genişliği ile doğru orantılıdır. Auranızı PiKi eğitimlerinde uygulanan tekniklerle genişletmek mümkündür. Aura genişliği yeterince sağlıklı olmayan kişiler, bu uygulamaları sürdürerek ve kendileriyle yüzleşme çalışmalarını yaparak, geçmişin duygusal yükünden özgürleştikleri ölçüde auralarını daha kalıcı şekilde genişletebilirler.

Başkalarına yardımcı olabilmek için önce kendi enerjinizi yükseltmeniz gerekir.

Uçaklarda oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuğunuza veya başkalarına takmanız önerilir. Uçaklardaki anonslar, farkında olmadan spiritüel bir gerçeği dile getiriyor.

MERİDYENLERDE  TERS AKIŞI DÜZELTMEK (STRES TESTİ)

Homolateral kalıp içinde olmadığınız halde stres ve yorgunluktan dolayı meridyenleriniz ters akış halinde olabilir. Bedeninizin genel yorgunluğa nasıl tepki verdiğini görmek için;

1. Öne doğru yedi sekiz adım yürüyün. Test edin (kol testi)

2. Geriye doğru (geri geri gidin) yedi sekiz adım yürüyün. Test edin.

3. İleriye doğru yürürken zayıf, geriye doğru yürürken güçlü çıkıyorsa, meridyenlerinizin yarısından fazlası ters akış içinde demektir.

Bu ters akışı düzeltmek için B-27 noktasına (B-27 noktaları iki taraflı olarak köprücük kemiğinin hemen altında sternumun kenarında çukurumsu iki noktadır. Sternum: iman tahtası denen göğüs kafesinin ön orta kemiği) bir dakika kadar iki parmak ucunuzla hafifçe vurun ya da ovun. Yine ileriye doğru yürüyerek test edin. Bu kez güçlü çıkacaktır. Geriye doğru gidin ve test edin, zayıf çıkacaktır.

B-27 noktasını ovmak ya da vuruş yapmak bütün meridyenlere enerji gönderir. Böylece ileriye, geriye, tüm aktivitelerinizi yaparken enerji kaybına uğramadan hareket edersiniz. Enerjinin ters aktığı durumda, bedeniniz sadece yüzde otuz enerjiyle çalışıyor demektir.

YARARI: Bedeninizdeki enerjinin doğal yönünde ve düzgün akışını sağlar ayrıca kullanabileceğiniz enerji miktarını arttırır.

Bütünsel Kinesiyoloji PİKİ

Bedenin Bilgeliği

Nil Gün

Reklamlar

One thought on “Bedenin Bilgeliği-Kol Testi Nasıl Yapılır? / Nil Gün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s