Yola Işık Düşünce 01.08.2011 / Korkut Keskiner

Başlangıcın sonundayız. Enerjiler hala parçalı bulutlu. Ne yağıyor, ne de o bulutlar üstümüzden iniyor. Arada bir moralleniyoruz. Ama çabuk geçiyor. O kadar hızlı değişiyor ki ruh halimiz, sıkılmaya bile vakit yok.

 

Bitişler ve başlangıçlar olacak dediler. Bu kadar sert, hızlı ve derin olmasını beklemiyorduk. Bir süredir yazıyorum, bize rağmen değişiyoruz. Değiştiren biz değiliz bu sefer. Yani aslında biziz de, bireysel değil değişim kararı. Karışık bir durum, ama net.

Bu yıla kadar, kendimizi şekillendirdik. Gücümüzün, nefesimizin yettiği kadar. Yorulunca dinlendik. Bazen durduk, ara verdik. Arındık, temizlendik. Ama start-stop, on-off, düğmelere basan hep bizdik. Sonra yılbaşında değişti bir şeyler. Sörf örneğini vermiştim. Dalganın üzerine çıkıp, eğlenerek gitmek de var kıyıya, direnip, dalganın bizi bize rağmen kıyıya götürmesi de…

Olan bu. Bazılarımız başardı, dalgayla uyumlu ve eğlenceli bir yolculuk yapıyorlar.  Ben de dahil olmak üzere bazılarımız ise, statükonun devam edeceğini sandık. “Biz bu dalgalardan gördük, neleri aştık, artık cambazlaştık, bize bir şey olmaz” sandık. Ama bu dalga farklı. Çünkü ortak irade ve bilincimizin karar ve gücü var şimdi. Ve bireysel seçimleri ezip geçen bir tsunami gibi.

Bir kalp, kolektif bilinç(altı), birleşik alan, falan filan gibi birçok adı var. Hepimizin farkında olduğumuz ya da  olmadığımız bireysel seçimleri, bir ortak seçimde toplanıyor ve bu gerçekleşiyor. Eskiden de vardı, ama artık başlangıcın sonundayız ve gücü çok arttı.

Bu yüzden, işler, evler, ilişkiler, bize rağmen dönüşüyor. Bu yüzden alışkanlıklar, hayat tarzları, hobiler değişiyor. Bunları daha önce de yazdım. Yararsız alışkanlıklar, insanlar, işler, mekanlar hayatınızdan gidecek, dikkatli olun filan diye.  Şimdi daha da radikal her şey. Ortak bilince uyumsuz her şey, her karakter, her meşgale, yani, sizin ortak senaryodaki rolünüze uymayacak, size vakit ve enerji kaybettiren her olgu, büyük olasılıkla size rağmen bitecek. Düşünce ve duygularımız bile değişecek.

“Önce tedbir, sonra tevekkül” yaklaşımı da çok anlamlı değil artık. Dalganın içine girenlerin, artık üstüne çıkma ve keyifle ilerleme şansı da azaldı. Yapılabilecek şey, kafanızın suya çıktığı zamanlarda temiz nefesler alıp,  sonra dalganın içine girdiğinizde nefesinizi bir sonraki nefese kadar tutmaya çalışmak.

Dalga yavaşlamaya başladı. Bitişlerden yeni başlangıçlar doğacak. Bu noktaya, kıyıya sağ salim varırsak, o zaman ortak bilinçle uyumlu yeni hayatlarımıza uyum sağlamak gerekiyor. Kolay ve zevkli hale getirmek çok da zor değil. Dalga eski gözlüğümüzü de alıp götürürse ne ala, ama götürmezse, kendimize acıyıp, yasımızı uzun tutarsak, uyum sağlamak zorlaşabilir.

Benim önerim hep aynı. Kararsız kaldığınızda, bilmediğiniz toprakların kavşaklarında, hep neşenize sorun, hangi seçenek size neşe veriyorsa, uzun vadede doğru yol da odur.

Başlangıcın sonunda ve Ramazan’da Allah herkese kolaylık versin…

Neşeniz, bilir.

Sevgi ve bilgi, paylaşılarak çoğalır.

Maksat Bir, rivayet muhtelif.

Sevgi ve ışık,

Korkut Keskiner

Bu metni her yerde ve herkesle paylaşabilirsiniz…korkutkeskiner@hotmail.com http://twitter.com/#!/korkutkeskiner

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s