Merkaba Meditasyonuna Genel Bakış

Bu meditasyon insanın Mer-ka-ba alanının canlandırılmasına yönelik olup, Drunvalo Melchizedek’in Yaşam Çiçeğinin Unutulmuş Sırrı ikinci kitabında bahsettiği bilgiler ışığında kısa ve öz bir gözden geçirme yapmak istiyorum. Nihayetinde bu konuda yetkili bir eğitmen değilim. Ancak konunun karmaşıklığından dolayı meditasyonun özüne yönelik tekniklerin sağlamlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Buradaki bilgileri internette yer alan tartışma gruplarında, sertifikalı eğitimlerde ve basılı yayınlarda bulabilirsiniz. Ancak Türkçe kaynağı sadece bir kaç kitapta ve eğitimini İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde verilen seminerlerde bulabilirsiniz. Bazı çarpıtılmış bilgileri düzeltme ve sık yapılan hataların üzerinden geçme işine soyunmayı aklımdan bile geçirmiyorum. Bu yüzden sadece ilgilenen okuyuculara oldukça kısa bilgiler vermekle yetineceğim.

Mer-Ka-Ba’nın canlı olduğu anlaşılamadığı için ona verilen değer basit nefes egzersizleri anlayışına indirgenmiştir. Sizlere bu bilgileri verme sebebim, onu yüceltme kaygısı değildir, kimsenin olmadığı gibi onun buna hiç ihtiyacı yoktur. Onu anlayabileceğimiz uygun olduğu bir çağda yaşadığımız için paylaşmamız ve hatırlamamız gerektiğinden bahsediyorum.

Referansım Drunvalo’nun kitabıdır, eğer hatalarım varsa yazıda güncelleyebileceğimi ve bana mail ile dönebileceğinizi bilmenizi isterim.

Bence abartılmaması gerektiği halde bu meditasyonun ciddi olarak ele alınmasını destekleyecek iki şey söyleyeceğim başta. Sanırım bunlar meditasyonun kendisi kadar önemli.

1- Birazdan anlatacağım sebeplerden dolayı bu meditasyonu yapmadan önce aşağıdaki maddeleri defalarca irdeleyiniz. Drunvalo Melchizedek’in workshop’ına katılmamış ya da kitabını okumamışsanız buradaki uyarılar çok değerlidir. İleride değişecektir mutlaka, ancak şimdilik bahsedildiği kadardır. Bu kuralları anlamış olmanız sizin yararınızadır. Eğer bu aktivasyonu tek başınıza gerçekleştiriyor olmanızdan daha önemli bir şey var ise o da tüm uyarıları azami olarak dikkate almanızdır. Öğrendiklerinizi de öğretecek iseniz kim olursa olsun sorumluluğu üzerinize alarak ve anladığından emin olana kadar tekrar ediniz. Öğretici olarak mutlaka öğrencinizin yanında olun. Bu tip bir workshop’ın en az üç gün sürdüğünü, normal şartlarda birçok video ile desteklenen workshopların 6 günden fazla sürdüğünü hatırlayın.

2- Sizlere uyarılarımı her meditasyonda hatırlayabilmeniz için üzerlerine basa basa yavaşça ve dikkatle vereceğim. Lütfen Mer-Ka-Ba’nızı aktive edeceğine güvendiğiniz 8-10 dakikalık internet videolarından bu yöntemi öğrenmeyin çünkü Mer-Ka-Ba’nın işlevlerine değinmeden aktivasyona geçiyorlar. Mer-Ka-Ba’nın bu teknik ayrıntıları hem ilginç hem de eğer onu aktive edecekseniz değerlidir. Öğrenirken zevk alacağınıza eminim.

Mer-Ka-Bah meditasyonu herkesin doğal hakkıdır. Spritüel hiçbir eğitmen veya kurum tarafından tekelleştirilemez. Drunvalo onun aktivasyon yöntemini keşfettiği tarihten bu yana kendine mal etmemiştir ancak aklınıza takılan sorun şu olabilir. Eğitimi neden ilk elden vermektedir. Çünkü yöntem hakkında değinilmesi gereken püf noktalarının yanında bu anlayışa erişmeniz için faydalı olacak her türlü gerçek hayata dair tecrübe doğrudan anlatılmaktadır. Mer-Ka-Bah’nın aktivasyonu onu kalpten dileyen herkes için gerçekleşir. O ele geçirilebilecek bir şey değildir ancak sevgi ile talep edilebilecek anlayışa erişmek gerekir.

Meditasyon adımlarında hatırlamanız gereken püf noktaları aşağıda yer almaktadır. İlk defa yapacak olanlara faydası olmasını ve zaten yapıyor olanlara hatırlatma yapabilmeyi umuyorum.

Bir, insan bedeni geometrik ışık hatlarına sahiptir. Mer-Ka-Ba bu elektromanyetik ışık hatlarının potansiyelidir.

İki, Mer-Ka-Ba’yı en iyi şekilde bir eğitmenden öğrenebilirsiniz.

Üç, bu çalışmalar kutsaldır ve sizi sonsuza dek değiştirecektir. Eğer bu yoldan ilerlemek sizi endişeye sevk ediyorsa lütfen ilerlemeyin ve doğru zamana kadar bu bilgileri kenara kaldırın.

Dört, size sadece meditasyonda dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi vereceğim. Mer-Ka-Ba’nın şeklini ve işlevlerini bildiğinizi varsayacağım. Onları öğrenmeden internetten meditasyonu yapmanızın bir sakıncası yoktur ancak Mer-Ka-Ba’nızı belirtildiği prensipler dışında çalıştırmanızın sizin ruhsal gelişimizi engelleyebileceğini aklınızdan çıkartmamaya çalışın.

Beş, Mer-Ka-Ba’yı daha rahat hatırlamak ve zihinde tutmak için bir fiziksel yıldız tetrahedron satın alın.

Altı, meditasyon için rahat ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulun. Burası kutsal bir alan görünümünde olmalı ve saygı ile orada bulunulmalıdır.

Yedi, Mer-Ka-Ba’nız bu meditasyon sonrasında çalışmaya başlayacaktır.

Sekiz, uzun süreler Mer-Ka-Ba  meditasyonu çalışan bir kişi sonunda nefesini bilinçli olarak an be an hatırlamaya başlar. Bunun anlamı Mer-Ka-Ba’sı kalıcı hale gelmiş demektir. Ancak siz siz olun Mer-Ka-Ba’nızın kalıcı hale geldiğini düşünerek çalışmayı bırakmayın. Yoksa 47 ile 48 saat içinde Mer-Ka-Ba’nız canlılığını kaybederek durur. Kalıcı Mer-Ka-Ba’yı anlamanın püf noktası nefesin bilinçli hale gelmiş olmasıdır. Diğer bir belirleyici unsur da Mer-Ka-Ba’nızı bir kaç gün hatırlamamış olduğunuzu fark etmenizdir. Böylece kalıcı bir Mer-Ka-Ba’nızın olmadığı sonucuna varabilirsiniz. Tüm çalışmalara baştan başlayacaksınız.

Dokuz, Meditasyonda bahsedilmesine rağmen anında pozisyon alabilmek için kullanılacak mudralar nelerdir öğrenin. Beş çeşit mudra uygulanır ve basittirler.

On, sizden meditasyon esnasında basitçe enerjinizi Dünya Annenin merkezine yollamanız istenirse yapınız. Bir apartman dairesinde oturur halde bu meditasyonu yapıyorsanız iyi niyetiniz sayesinde alt katlardaki insanların bu enerjiden zarar görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Onbir, tetrahedron dediğimizde dört adet üçgenin bir araya gelerek oluşturduğu üç boyutlu şekil anlaşılmalıdır. Yıldız tetrahedron ise, birbiri içine geçmiş ters duran iki tetrahedronun oluşturduğu şekildir. Ucu yukarı bakan tetrahedron erkektir ve adı Güneştir. Ucu aşağıya bakan tetrahedron dişidir ve adı Dünyadır. Onbeşinci nefeste üst üste binmiş üç yıldız tetrahedron imgelemeniz gerekecek. Yani iç içe geçmiş üç yıldız tetrahedron vardır. İlki nötr ve bedenin kendisidir, dönmez. İkincisi erkek ve elektrikseldir, solunuza doğru döner. Üçüncüsü dişi ve manyetik-duygu bedenidir, sağınıza doğru döner. Bu nefeste “Eşit hız” dediğinizde bahsettiğim son iki takım (erkek ve dişi) tetrahedron birbirinin aksi yöne aynı hızda dönmeye başlar. Tetrahedronlar tam turlarını aynı hızda tamamlarlarken zihninizden aldıkları komutu aynen yerine getirirler, şüpheniz olmasın. Lütfen iki takım yıldız tetrahedronu döndürmeyi ihmal etmeyin. En sık yapılan hatalardan biri üst ve alt tetrahedronların birbirlerinden bağımsız ve tersi yönde döndürülmesidir.
ALT VE ÜST TETRAHEDRONLAR AYRI AYRI DÖNMEZLER. TAKIM HALİNDE BİRLİKTE DÖNERLER.

Çok önemli not: Onbeşinci nefeste Mer-Ka-Ba’nızın üst üste binmiş üç adet yıldız tetrahedrondan oluştuğu gerçeğini sakın değiştirmeyin. Bu anlayışa ters şekilde davranmanın doğal sonucu ruhsal gelişiminizin ilerlememesi olacaktır.

Oniki, Mer-Ka-Ba daima ışık hızının altında dönüş yapar. Bu hızı değiştirmeyiniz. Komutunuz Onyedinci nefeste size verildiği gibi “Işık hızının onda dokuzu” olmalıdır. Bu kesinliği değiştirmeyiniz. Sizin bu hızı değiştireceğiniz uygun zaman geldiğinde bileceksiniz. Bir eğitmen Mer-Ka-Ba’nızı ışık hızında döndürmenizi istiyorsa basitçe komutu “Işık hızının onda dokuzu” olarak düzeltiniz.

Onüç, Ondördüncü nefeste 34/21 oranı vardır. Zihin tetrahedron sola doğru 34 kere, duygusal tetrahedron sağa doğru 21 kere döner. Bunlar Fibonacci sayılarıdır. Ve ondördüncü nefeste kullanılan rakamlar Evrensel Sevgi çakrasının uygun hızıdır. Burada 21/34 oranı kullanılmaz. Yanlış bir uygulamadır hastalanmanıza sebep olabilir. Lütfen meditasyon esnasında “34/21“ denildiğinde ilk aklınıza gelen şey “zihin(34)/duygusal(21)” olsun.

Ondört, Onsekizinci nefes çok özeldir. Tamamıyla içsel sesinizin sizi yönlendirmesini bekleyiniz. Siz 18. nefesin kullanımını eğer bir internet sitesinde gördü iseniz basitçe tarayıcınızı kapatınız. Bir kitapta okumaya başladı iseniz kitabı kapatınız. Bu nefes size uygun an geldiğinde yüksek benliğiniz tarafından bildirilecektir.  Lütfen 18. Nefes ile deney yapmayınız.

Onbeş, Mer-Ka-Ba’nızın hızı 9/10 hızına ulaştığında bedeninizden fırlayan enerji diski 17 metre çapındadır ve omurganızın tabanındaki perine bölgesinden geçer. Eğer onu başka çakralarınızla hizalanmış görürseniz doğru yere niyetinizle yerleştirin. Bir hafta boyunca çalışmalarınız sırasında doğru yerde olup olmadığını kontrol edin. Kendiliğinden uygun yerde sabitlenecektir.

Onyedi, ilk iki hafta meditasyonda bahsedilen tüm mudraları, renkle imgelemeleri ve nefes tekniklerini harfiyen uygulayınız. Burası önemlidir. Siz bu maddeyi ezbere biliyor olsanız dahi aynen uygulayınız.

Onsekiz, bu meditasyonu bir şekilde yapmaya niyetli olanlarınız için bahsediyorum. Uyarıları dikkatle tekrar okuyunuz. Yanınızda bulundurunuz.

erdinç

22 thoughts on “Merkaba Meditasyonuna Genel Bakış

 1. İnsanın geometrik enerji alanlarını aktive ederek tekamül hızının arttırılması amaçlanmaktadır.

 2. Uzun bir zaman oldu … Bu yazıyı yazdığımdan bu yana merkaba meditasyonu yapmayı hiç bırakmadım. En hasta anımda bile dik oturup nefes almayı unutmadım. Merkabayı zihnimde daima tellerden imal ettim. Ancak yakınlarda bir gün meditasyon yaparken onu üstüme geçirilmiş taş piramitlerden imal ettiğimi gördüm. Çok sağlam ve yüzeyleri olan düz ve ters iki piramit. O basitçe inşa ediliyordu. Sonra onun bu boyutta yer aldığını ve prizmatik özellikleri dolayısı ile renk tayflarından oluşabileceğini öğrendim. Yine de bizim boyutumuzda yer alıyordu. Daha sübtil idi. Merkaba her boyutta eşit ve farklı biçimlerde yer alıyordu. Sadece onu görmeyi istediğim boyuta odaklanıyordum. Ayrıca nedense merkaba diski ben meditasyona başlarken bile patlamış oluyordu ya da hep orada olduğu izlenimini veriyordu. Sanki hiç kaybolmuyordu. Merkaba alanımın rüyalarımı görmeyi sağlamlaştırdığını da fark ettim. Onları görebilmem için yeterli enerji sağlıyordu.

 3. Drunvalo melchizedek in Yaşam Çiçeği kitabını alabilirsiniz. svg

 4. kitabı aldim ve mer ka ba meditasyonunu yapmak için daha başka cd vb tavsiye edebileceğiniz bir kaynak varmı görsel anlamda

 5. Uzun bir spiritüel arayış süreci, sonunda beni MerKaBa ve sonrasında Deeksha’nın eşiğine getirdi. Bu iki konuda da deneyim sahibi olduğunuzu tahmin ediyorum ve Bir’e ulaşmayla ilgili hangisine ne şekilde eğilmem konusunda tavsiye rica ediyorum. Sevgilerimle..

 6. Bu konuda yol göstermek oldukça riskli. Herşey sizi geliştirir. Bir şey yapmamaktan tutun da çok şey yapmaya kadar. Pek çok çalışma yaparız fakat gerçekte ruhunuzda özlem duyduğumuz şeyi yakalayamazsak hep eksik kalırız. Bu belki bir tatile gitmek belki bir arkadaş bulmak olabilir. Spritüel bir yönü olması gerekmez. O yönü yaşamın içinde sizin bulmanız istenir. Net bir tavsiye vermek istemiyorum. Hatta şu yaz günü güneşinin altında bir sahil bulun ve hayatı fark edin. Svg

 7. Erdinç bey hala merkaba meditasyonuna devam ediyomusunuz şuan ki gelişiminiz nedir aradan yaklasik 4 yil geçmiş ve bu sure boyunca merkaba meditasyonununda geldiğimiz seviye nedir ?

 8. Merkaba tam adanmışlık istiyor. İnançlar engel. Zihnin arınması lazım. Konuşan zihin merkabayı sorguluyor.. Tekrar dönmek için arınma gerekli. Arındığınızda da merkaba gereksiz. svg

 9. Merhaba efendim ben sadece sizi tebrik etmek istedim sagolun saygilarimla

 10. mrb ben drunvalo mekchizedek’in yasam ciceginin unutulmus sirri kitaplarini aldim okuyorum bitirmek uzereyim meditasyonu henuz denemedim bunun egitimi siz veriyormusunuz cevaplarsaniz cok sevinirim

 11. Merhaba. Eğitimini vermiyorum. İşinize yarayacağını düşünürseniz yönlendirmeli meditasyon mp3 ü yapmıştım. Mailden ulaşınız telefonunuzla. Syg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s