Her Yönüyle Yoga – Cynthia Worby

  Yoga 5.000 yıldan bu yana yapılıyor ve bunun çok geçerli bir nedeni var: İşe Yarıyor!

Yoga, kökeni Hindistan’a dayanan ve bedeni güçlendirip yola sokarak, zihni ise dinginleştirip odaklayarak meditasyona hazırlamak amacıyla tasarlanmış olan kadim bir sanat ve bilim dalıdır. Yoga, fizyolojik olarak gerçekliğe sıkıca bağlı olan bir öğretidir. Dünyaya ilişkin deneyiminiz büyük ölçüde, içinde bulunduğunuz ortam, kalıtsal özellikleriniz ve yediğiniz besinlerden etkilenen sisteminizin sağlığına bağlıdır. Yoga alıştırmaları sinir sistemini güçlendirip; böylece dünyayı bilinçli ve olumlu bir tutum içinde ve net olarak algılayarak etkileşime geçmemiz mümkün olur.

Ek Bilgi : Batı’da uygulanan yoga alıştırmalarının çoğu Hatha Yoga’dır. Hatha Yoga (asana olarak bilinen) duruşları, (pranayama olarak bilinen) nefes alma tekniklerini, (pratyahara ve dharana olarak bilinen) bilinçli gevşemeyi ve (dhyana olarak bilinen) meditasyonu kapsar.

BEDEN, ZİHİN ve RUHUN BİRLEŞMESİ

Yoga sözcük anlamıyla “bağlamak, birleştirmek” demektir. Yoga yaparken zihni, bedeni ve ruhu uyum içinde birbiriyle kaynaşmış tek bir birim haline getiririz. Beden ruhun somut görünümüdür. Yoga aracılığıyla beden üzerinde çalışmak ruhunuzla bağlantıya geçmeyi sağlamanın yanı sıra, sizi sıkıca sarıp gerçek doğanızı görmenizi engelleyen duygusal, fiziksel ve zihinsel düğümleri çözer. Bu süreç, özünüzün parıldayarak ortaya çıkmasını ve tüm varlığınızı ışıl ışıl aydınlatmasına olanak verir. Sizin için doğal olan ve varlığınızı onaylayıcı niteliğe sahip olacak şekilde gelişmenizi mümkün kılan bir katalizördür bu.

Hem zihin hem de beden üzerinde yoğunlaşan yoga, var olan en eski bütünsel sağlık sistemlerinden biridir. Batı dünyasındaki insanların çoğu bedenlerinden çok kafalarının içinde yaşar. Eğitim sistemi kitaplardan öğrenmeye odaklanmıştır; buna ek olarak, batı tıbbı sağlığın neredeyse yalnızca fiziksel yönüne odaklanarak, yoganın üzerinde durduğu duygusal ve ruhsal yönleri ihmal eder.

Yoga duruşları ve nefes alma çalışmaları sayesinde bedeniniz ve zihninizle yeniden bağ kurabilir ve ruhunuzu keşfe çıkabilirsiniz. Bütünlüğünüze kavuşabilir ve (yalnızca bütün bir gün boyunca iliğinizi kemiren ve gereksinimleriyle isteklerinden başka şeyi önemsemeyen değersiz benliğinizi değil) gerçek benliğinizi yakından tanıyıp öğrenme olanağına kavuşabilirsiniz. Yoga, benliğin bütün parçalarına kulak verme sanatıdır.

Bu kadim uygulama, gerek kendinize gerekse diğer kişilere birtakım ahlaki kurallar dahilinde davranmayı içeren ruhsal bir disiplindir. Yoga bir din değildir. Gerçek benliği keşfetmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir sistemdir; (bütün yöntemlerden de önce var olan) çok eski bir psikoterapi yöntemidir ve kişisel evrim ve gelişim için çok güçlü bir araçtır. Klasik Yoga Sutra metninde, ruhsal yoga yolu adeta bu yol üzerindeki zihinsel, fiziksel ve psikolojik yarar ve engelleri inceleyen bir yol haritası gibi önümüze serilir.

Herkesin zihninden her gün 50.000 ile 75.000 arasında düşünce geçer ve bu düşüncelerin en az 50.000’i o kişinin bir önceki gün aklından geçenlerin aynısıdır. Yeni düşüncelerin oluşabilmesi için eski düşünceleri temizleyip yer açmazsanız, yaşamda karşılaştığınız olayları zihninizde işlemden geçirmek, onlardan ders almak ve ilerleme kaydetmek zorlaşır.

BİR DİL

Yoga öğrenmek, bedeninize ve zihninize yeni bir dil öğretmeye benzer. Yeni bir dilin bir gecede öğrenilemeyeceğini herkes bilir. Yoga alıştırma gerektiren, incelik kazandırılması ve deneyime dönüştürülmesi gereken bir disiplindir. Düşünce ve davranışlarınızı analiz etmeyi içeren deneyimsel bir bilimdir. Yoga işte bu yüzden bir uygulama, bir egzersiz olarak nitelenir, çünkü harcadığınız çabanın sonucunda deneyim ve benliğinize ilişkin bilgi elde edebilmek için mutlaka alıştırma yapmanız gerekir. Deneme-yanılma yoluyla zaman içinde kademeli olarak ilerleyen ve aceleye gelmeyen bir süreçtir. Yoga, sabır ve ısrarlı bir tutum geliştirmeye yarar.

Bedeninizle zihniniz, yararlı düşünce ve davranış düzenlerinin sizin için artık uygun olmayan alışkanlık dizgeleriyle değiştirdiği deney laboratuarlarıdır. İnsanlar yogaya genellikle stres, esneklik kaybı, kötü beden duruşu veya fiziksel ilgi ve bakım gerektiren herhangi bir durum nedeniyle başlarlar.

GÜÇLÜ VE BÜTÜNSEL BİR DÖNÜŞÜM ARACI

Yoga aynı zamanda, zihni dinginleştirip odaklayan, içsel bir anlayış ve farkındalık geliştirmeye yarayan güçlü, bütünsel bir dönüşüm aracıdır. Yoga duruşları, nefesin farkında olma durumu ve gevşeme teknikleri, doğal sezgisel zekanızla anlayışınızı geliştirir ve hareketli bir maymun gibi daldan dala atlayan zihninizin tek bir nokta üzerinde yoğunlaşmasına yardımcı olur. Zihin odaklandığında, sinir, dolaşım ve solunum sistemleri yavaşlarlar. Beden ve zihin gevşemeye başlar. Sakinleşir, daha net düşünebilir ve kendinizi bütünüyle merkezde ve sağlam bir temel üzerinde hissedersiniz. Zaman geçtikçe zihin ve akıl tüm bedene yayılabilir; böylece aynı anda birkaç noktaya birden odaklanmaları mümkün olur. İşte buna meditasyon denir.

Zihin dinginleştikçe, beden de gereksiz gerilimleri ve uzun süre serbest bırakılmayan duyguları yavaşça bırakmaya başlar. Duygular dengelenir ve yatışır. Beden dengeli bir güce ve bu güçle birlikte esneklik ve sarsılmaz bir merkeze kavuşur. Tıpkı esintiyle sallanan ama her defasında merkezine geri dönen bir ağaç gibi, duygusal açıdan ılımlı ve dengeli olursunuz. Yaşamda güneşli güzel günlerin yanı sıra fırtınalı zor günler de vardır, fakat yoga, yaşam sırasında ortaya çıkabilecek ve önceden tahmin edilmesi her zaman mümkün olmayan havalarda da ayakta kalabilmeniz için sağlam bir temel oluşturur.

Ek Bilgi :  Asana adıyla bilinen yoga duruşları, bedenle ilgili bütün sistemleri çok güçlü bir şekilde etkilerler. Asanaların her biri, yaşamın gücünü, diğer bir deyişle prana adı verilen evrensel enerjiyi içeren nefesle ilişkilidir. Alınan her nefes, bedenin bütün hücrelerine prana ve oksijen taşır; verilen her nefesle birlikte toksin ve atıklar beden dışına atılır.

HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY

Yaşı, kilosu, bedensel esneklik ve sağlık durumu ne olursa olsun, her insan yoga yapabilir.  Yogaya aşina olmayan birçok kişi sanki kauçuk bir oyuncak gibi ayak parmaklarını burunlarına değdirmeleri gerektiğini zannederler ama bunun gerçekle ilgisi yoktur. Yoga mükemmel bir eşitleyicidir. Biri çok esnek ve güçsüz, diğeriyse kaskatı (fazla güçlü) ama yeterince esnek olmayan iki kişi yoga dersine birlikte gidebilir. Bu kişiler aynı hareketleri yaptıkları zaman, aşırı esnek olanın kasları biraz sıkışacak, diğeri ise biraz daha esnek hale gelecektir. Aşırı kilolu insanlar, hamileler ve yaşlılar da yoga yapabilir, yogadan yararlanabilir. Herkese uygun olan bir yoga türü mutlaka vardır ve hareketler her zaman için bireyin gereksinimleriyle uyumlu hale getirilebilir.

Sanki çok zor bir işmiş gibi görünse de yoga yapmak aslında son derece eğlenceli bir şeydir. Bedeninize yeni hareket biçimleri öğretmek, kendinizi adeta yeniden çocuk olmuş da eğlenip oyun oynuyormuş gibi hissetmenizi sağlar! Ters bir pozisyonda tepe taklak durmak insanı neşelendirebilir. Geriye doğru bükülmek insanı zindelik ve hafifleme hissiyle doldurur. Alışık olmadığınız pozisyonlar bazen insanı korkutup, “ben bunu yapamam” demesine yol açsa bile, bu olumsuz duyguların üstesinden bir kez gelindi mi, ustalaşma ve başarı kazanma gibi olumlu duygular egemen olmaya başlar ve bunun sonucunda kendinizi özgür, sınırsız ve her şeyi başarma gücüyle dolu hissederseniz! Yoga her şeyden önce keşfetmek ve var olmanın farklı biçimlerine açık olmak demektir.

Yoga içsel motivasyonla yapılan bir egzersizdir. Kendinizi yoga yapan başka bir kişiyle veya bir kitapta gördüğünüz fotoğrafla karşılaştırıp hareketi en ideal biçimiyle yapmaya çalışmak işe yaramaz. Hepimiz farklıyız ve her birimizin vücudu farklı biçime, farklı ölçülere ve özel gereksinimlere sahiptir. Örneğin kişi vücudunu arkaya doğru nazik bir şekilde bükmeyi başardığı halde öne doğru eğilerek yapılan hareketlerde zorlanabilir. Hareketler üzerinde her zaman değişiklik yapılabilir ve bunu yapmak için teşvik edilir. Bedenimize saygı göstermek ve kendimize şefkatle yaklaşmak bu aşamada başlar. Ancak ondan sonra yoganın gerçek anlamı kavranabilir. Yoga sizi, üzerinde yürürken duygu ve inançlarınıza güvenmeyi öğreneceğiniz kendinizi keşfetme yoluna yerleştirir.

Her Yönüyle Yoga

Cynthia Worby

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s