Rol Geçişlerini Fark Etmek

Çok az kişi düşündüğünün farkındadır, çok çok az kişi de düşündüğünün farkında olduğunu çözer ve daha da azının düşünenin kendisi olmadığı hakkında bilgisi vardır.

Kendisini tuhaf veya gariban hisseder. Düşündüğünü bilmek ve onun senin sadece bir özelliğin olduğunu anlamak. Düşünenin sen olduğunu anladığında bir gün karakterini oluşturan her şeyi, isminin, doğum tarihinin, ilkokulunun adı gibi istatistiksel şeylerin de düşüncende gezdiğini anlayabilirsen yıkılırsın. Çok çok nadir ve az insan bunu keşfeder. Diğer tüm herkes kişilik özelliklerinin kendinde sürdürülebilir ve değişmez olduğunu sanmaktadır. Elbette bu yalandır. İsim siz değilsinizdir. Değildi ama unuttunuz. Kişilik özellikleriniz de siz değilsiniz. Şimdi sizin bir baba ya da biraz sonra patron olduğunuza kim karar veriyor. Deneyin. Sokağa çıkın ve şimdi hangi kimliği giydiğinizi düşünün. Değiştirebilirsiniz. Sadece kimliksiz bir sizi giyip dışarı çıkabilirsiniz. Elbette bu da kimliksizlik kimliğidir ama siz artık kimlikleriniz arasında geçiş yapılabileceğini öğrendiniz bir kere. O halde siz kimsiniz. Kimlik değiştiren bir casus mu? Buna kimlik hırsızlığı dememe izin verin… Bu da bir kimlik olur muydu? Aslında siz tüm o kimlikleri giyip çıkarırken anlamalısınız ki bunlar düşünce ve rollerden ibarettir. Hiç bir kimliğin olmadığı o anı yakalayabilirseniz o zaman düşünce duracaktır. Büyük bir zevk ve aşama anıdır. Bu hapishanenizdeki parmaklıklarınızı aşmak gibi bir şeydir.

Hadi bunu bir yönteme dönüştürelim. Her gün, an be an uygulanabilir bir yöntem! Genellikle düşüncenin olmadığı tek bir anı yakalamak zordur ama imkansız değil. Bu kimlikler arasında geçiş yaparken anlarsınız ki birinden diğer kimliğe geçerken bir bocalama var. Örneğin annesiniz ve sokağa adım atıyorsunuz kapıyı açtınız ve adımınızı eşikten dışarı attınız. Siz yeterince dikkatli ve kimlik değiştirmece oyununu akıllıca oynayan birisiniz. Fark ettiniz mi dışarı adım attığınızda anneliği bırakıyor musunuz yoksa hala anne misiniz. Şimdi bunun saplantılı bir izleme olduğunu düşünmeyin. Rolleriniz arasında geçişleriniz karmaşıktır ve belirsizdir. Size bu çizgileri görebileceğinizi söylüyorum. Çünkü daha önce hiç dikkat etmediniz. İş yerinize yol alıyorsunuz. Halen bir anne olduğunuzu varsayalım. İşinizin kapısından geçerken ne hissediyorsunuz. Annelik rolünüzü nerede bıraktınız. Şimdi patron veya çalışan mısınız. Çizgiyi fark ettiniz mi? En doğal yoluyla şöyle yapın. İşe varana kadar ben kimim hangi roldeyim sorusunu tekrarlayın. İşten içeri adım atana kadar patron kimliğinizi giymemeye özen gösterin hatta kendinize söz verin. Pratik yaptıkça göreceksiniz ki siz bir rolden diğerine kesin geçişler yapmıyordunuz. Rolleriniz karmaşıktı. Ama şimdi işten eve gidene ve tekrar anne olana kadar kendi öz kimliğinizi giymek isteyeceksiniz. Evet bunu da yapacaksınız ve çok zevkli olacak. Minibüse binerken şunu dediğinizi duyar gibi oluyorum. Öyle yorucu bir gündü ki tekrar anne ve eş olmadan önce yarım saat kadar kendim olayım da dinleneyim.
 
Bu muhteşem bir deneyim ve zevktir. Aslına bakarsanız siz önce bir kafa karışıklığı yaşarsınız. Bu yarım saatte siz olan kimdir ki? Siz kimle seyahat ediyorsunuz. Benim deneyimlerimde anladığım şeyi yazmayacağım. Yazmam gerekiyor ama sanırım size bırakmak en doğrusu olacak. Mekanizmayı çözmüş olmak sizi korkutmasın. Tam tersine nerede kim olduğunuzu keşfetmek ve asıl size yer açmak çok güzel bir duygudur.
Yine de ısrarla soruyorum, asıl gelmek istediğim nokta şu ki; tüm bu giyilebilir kimlikleri giyip çıkaran kim? Siz olan kim ki kimliğini giyip çıkarabiliyor. İşte asıl bu can alıcı deneyimi yaşamanızı diliyorum. Hangi kimlikte kim olduğunuzu hangisinde hangi şartları savunduğunuzu, hangi alışkanlıklara bağımlı olduğunuzu görmek çok zevkli ve bir o kadar da üzüntü verici olsa da, ikilem; sizin kimliği üzerine giyeni aramaya başladınızda olur. O belki de ana bir kimliktir. Ama belki o da çıkartılabilir. Kalan nedir. Bu bir soru da değil, sadece keşfini size bırakıyorum…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s