Farkındalıkla Yemek Farkındalıkla Yaşamak

tadinicikarTadını Çıkar‘ı gündelik yaşamınızda daha fazla huzur ve mutluluk istediğinizi için elinize aldıysanız, o zaman doğru yerdesiniz. Eğer kendiniz ya da fazla kilolarla mücadele eden sevdiğiniz bir kimse için pratik çözümlere ihtiyaç olduğunda Tadını Çıkar‘ı aldıysanız bu kitap size de uygun.

Farkındalık içinde yemeyi ve yaşamayı öğrenmek, sağlığı ve huzuru deneyimlemenin anahtarıdır. Bu bakış açısı bize, bir Zen Budist usta ile bir beslenme uzmanını, farkındalık ve Dünya genelinde yayılmakta olan obezite sorununa yeniden bakmak üzere bir araya getirdi. Standart yaklaşımların, kilo alma sorununu ve bu sorunun bireysel ve topluluklar üzerinde oluşturduğu yükü ortadan kaldırmakta işe yaramadığı açıktır. Dünya çapında bir milyarın üzerinde kişi fazla kiloludur; bu öyle büyük bir rakam ki aslında bilim insanları bunun bir obezite salgını olarak adlandırıyor. Bu tanım, aşırı yemek ve yeterli hareket etmemek durumunun sonuçlarını tarif etmeye uygun olsa da neler olup bittiğini tam olarak anlatamıyor. Bu büyük ölçüde, dengeli, sağlıklı ve hem iç benliğimiz hem de bu dünyadaki yerimizle bağlantılı kalmamıza engel olan toplumsal eğilimler nedeniyle ortaya çıkmış dünya çapında bir kriz aynı zamanda. Tadını Çıkar, sağlığımızı, kendimizi ve dünyanın esenliğini geliştirebilecek, hayatımızın tüm bu farklı yönleriyle yeniden bağlanmamıza yardım edecek olan bir kılavuzdur.

Sağduyu bize kilo vermek için daha az yemek ve daha fazla egzersiz yapmak zorunda olduğumuzu söyler. Ancak bunu söylemesi yapmaktan daha kolaydır. Pek çoğumuz daha az yememiz ve daha hareketli olmamız gerektiğini biliriz. Ama bir şekilde bir çıkmazda sıkışırız. Bir kilo verme programına sadece iyi niyetlerle başlarız, ancak bir şeyler yolunda gitmeyince hayal kırıklığına uğrar ve cesaretimizi kaybederiz. Kötümserliğe kapılır, kilolarımız nedeniyle gittikçe daha mutsuz oluruz. Geleceğimiz hakkında endişelenerek, geçmişte ne yediğimiz veya ne kadar hareketsiz olduğumuz konusunda kendimizi suçlayarak saatler harcıyoruz ve içinde bulunduğumuz anı, aslında hayatımızda gerçek bir değişiklik yapma gücümüzün olduğu şimdiyi boşa geçiriyoruz.

Mücadelemizi sona erdirmek için pişmanlık, endişe veya korkunun içinde bulunduğumuz anda hayatımıza egemen olmasına izin vermemeyi öğrenmeliyiz. Gelecek hakkında endişelenerek ve geçmişten pişmanlık duyarak harcadığımız her dakika, yaşamla olan randevumuzda kaçırdığımız bir dakika, yaşama müdahil olmak ve her anın bize daha iyiye gitme şansı verdiğini görmek, huzuru ve neşeyi deneyimlemek için kaçırılmış bir fırsat. Her an bütün varlığımızla şimdide var olma uygulamasına farkındalık adı verilir. Şimdi ve burada kalmamıza ve kilolarla mücadelemize son vermemize yardım eden, yaşama dair eski bir Budist yaklaşımıdır bu.

Farkındalık, herhangi bir kanı veya önyargı olmaksızın, içinde bulunulan anda neler olduğunun tamamıyla bilincinde olmak, kendi içimizde olup biten ve çevremizde meydana gelen her şeyin anbean farkında olmaktır. Doğu meditasyon eğitimlerinde öğretilmekle birlikte farkındalık, öğrenilmesi zor, mistik ya da ezoterik bir uygulama değildir. 2500 yıl boyunca toplumun her kesiminden insanlar, sağlık, esenlik, huzur ve mutluluğa uzanan yolda bu kadim uygulamalar serisini takip etmiştir.

Yürürken zihnimiz, zemini sımsıkı yerleştirdiğimiz her adımın farkındaysa farkındalık uyguluyoruz demektir. Yemek yerken zihnimiz, her lokmanın bilincine varıyor, bize verdiği lezzetin ve besin değerinin tadını çıkarıyorsa farkındalık uyguluyoruz demektir. Bir şeyin farkında olmak için bir anlığına tam anlamıyla anı yaşamayı ve o şeye derinlemesine bakmayı öğrenmemiz gerekir. İlk olarak başıboş dolaşan zihnimizi durdurmalıyız ki onu içinde bulunduğumuz anda olanlara yönlendirebilelim. Yaptığımız şeyin bilinci olduğumuzda, yaşam ile olan randevumuzu kaçırmamayı öğreniriz. İçinde bulunduğumuz ana yönelttiğimiz bu dikkat, huzur ve neşeye dokunmamız, kim olduğumuzun ardındaki gerçek doğayı ve diğer her şeyle nasıl bağlantılı olduğumuzu görmemiz ve kilolarla olan mücadelemize son vermemiz için gerekli fırsatları ve araçları bize sağlar.

Kilolarımızla- ya da hatta hayatımızdaki herhangi bir sorunla- ilgilenmek bir savaşta çarpışmak gibi değildir. Bunun yerine karşılaştığımız sıkıntı ve zorluklarla arkadaş olmayı öğrenmemiz gerekir. Onlar bize yardımcı olmak için oradalar; birlikte çalışmayı öğrendiğimizde bize daha fazla sevinç ve huzur getiren, derin bir anlayış ve dönüşüm yolunda doğal fırsattırlar. Farkındalık uygulamasıyla sorunlarımızın kökeni üzerine içgörü kazanırız.

Sağlıklı kalmak için motivasyonunuzu ve bunun önündeki engelleri gözlemlemeyi, bunların daha çok bilincinde olmayı öğreneceksiniz. Yediklerinizi neden yiyorsunuz? Nasıl yiyorsunuz ve yedikten sonra neler hissediyorsunuz? Fiziksel etkinliğe karşı tutumunuz nedir? Fiziksel, psikolojik, kültürel ve çevresel- sizi doğru yemekten ve hareketli kalmaktan alıkoyan engeller nelerdir? Bedeninizin, duygularınızın, düşüncelerinizin ve sizi sağlığınızı arttıran eylemlerden alıkoyan gerçekliğinizin daha çok farkına vardıkça, davranışınızı değiştirmek için bireysel olarak ne yapmanız gerektiğini ve ne tür bir topluluk ve toplum desteğine ihtiyaç duyduğunuzu anlayacaksınız. Bu içgörüler sayesinde sağlıklı bir yaşam tarzı ve kilo kontrolü önündeki engelleri kırmak için daha donanımlı hale geleceksiniz. Daha sağlıklı alışkanlıklar edinerek ve iç dünyanıza yavaş yavaş huzur aşılayarak değişiklikler yapmaya adım adım başlayabilirsiniz.

Modern yaşamın heyecanlı temposu içinde, insanların “yapılacaklar” listesine daha fazla görev eklemenin ne kadar zorlayıcı olduğunun farkındayız. Sizin de göreceğiniz gibi farkındalık uygulamasının başka bir “eklenti” olmasına gerek yoktur. Onun güzelliği aslında, bize tam olarak anda yaşamayı hatırlatarak gündelik yaşamımızın tüm eylemlerine tam anlamıyla ve kolayca entegre olabilmesinde yatar.

Farkındalık ile yaşamımızı şu anda nasıl yaşayacağımızı seçebiliriz. Her zaman anı yakalayıp yeni baştan başlayabiliriz. Bu iş gün boyunca şurada burada e-postaları cevaplarken, sırada beklerken veya trafiğe sıkışmışken birkaç nefes almak ve vermek kadar basittir. Kesinlikle herkesin yapabilecekleri dahilindedir. Her gün küçük adımlar atın ve dirençli olun. Küçük adımlar zamanla birbirine eklenecek. Sürekli farkındalık uygulamasıyla canlı ve yaşamın akışı içinde olduğunuzu daha fazla hissedeceksiniz. Kendiniz ve etrafınızdaki her şey hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olacaksınız. İnsanların nesiller öncesinden fark etmiş olduğu gibi dayanıklılık, özgürlük, sakinlik ve neşe farkındalıkla yaşamanın meyveleridir.

GERÇEKTEN ELMANIN TADINI ÇIKARIYOR MUSUNUZ?

the-fruit1

Bir Elma Meditasyonu

Elinizdeki elma kainatın bedenidir -Thich Nhat Hanh

Farkındalığın bir tadına bakalım. Buzdolabınızdan bir elma çıkarın. Yıkayın. Kurulayın. Bir ısırık almadan önce bir an için durun. Avucunuzun içindeki elmaya bakın ve kendinize sorun: Bir elma yerken gerçekten elma yemenin tadını çıkarıyor muyum? Yoksa kafam başka düşüncelerle meşgul olduğu için elmanın sunduğu keyifleri kaçırıyor muyum?

Eğer siz de çoğumuz gibiyseniz genellikle ilk sorudan daha çok ikinci soruya evet cevabı verirsiniz. Hayatımız boyunca çoğu zaman bir an bile düşünmeden elma ardına elma yemişizdir. Ancak bu düşünmeden yeme tarzıyla basit bir elma yeme hareketinde mevcut pek çok keyiften kendimizi mahrum ederiz. Özellikle de elmanın gerçekten tadına varmak böylesine kolayken neden böyle yapıyoruz?

İlk olarak tüm dikkatinizi elma yemeye vermeniz gerekir. Elma yediğiniz sırada, sadece elma yemeye konsantre olun. Başka hiçbir şey düşünmeyin. Ve en önemlisi, hareketsiz durun. Elmayı araba kullanırken yemeyin. Yalnızca hareketsiz durun. Odaklanma ve yavaşlama, elmanın sunduğu tüm niteliklerin tadını tam anlamıyla çıkarmanıza izin verir; onun tatlılığını, aromasını, tazeliğini, sululuğunu ve kütür kütürlüğünü.

Ardından, avucunuzdaki elmayı parmaklarınızın arasına alın ve ona tekrar bakmak için bir anınızı ayırın. Odaklanmanıza yardımcı olması için birkaç kez bilinçli olarak nefes alıp verin ve elma hakkında neler hissettiğinizi anlamaya çalışın. Genellikle yediğimiz elmaya çok nadir olarak bakarız. Elmayı kaptığımız gibi bir ısırık alır, hızlı bir şekilde çiğner ve ardından yutarız. Bu sefer dikkat edin: Bu ne tür bir elma? Ne renk? Elinizdeyken ne hissediyorsunuz? Kokusu neye benziyor? Bu düşünceler aklınızdan geçerken elmanın sadece midenizi doyurmak için hızlı bir atıştırmalık olmadığını fark etmeye başlayacaksınız. O daha karmaşık bir şeydir, daha büyük bir bütünün parçası olan bir şey.

Ardından elmaya gülümseyin ve yavaşça bir ısırık alın, ardından onu çiğneyin. Elma yemeye konsantre olmanıza yardımcı olması için dikkatinizi nefesinize yönelterek birkaç kez nefes alıp verin: Ağzınızda yarattığı hissi, tadının neye benzediğini, onu çiğneyip yutmanın nasıl olduğunu fark edin. Çiğnerken zihninizi dolduran başka bir şey yok -projeler, son teslim tarihleri, endişeler, “yapılacaklar” listesi, korku, üzüntü, hiçbir öfke, geçmiş ve gelecek yok. Yalnızca elma var.

Çiğnerken ne çiğnediğinizi bilin. Her lokmayı yirmi, otuz defa, yavaş yavaş ve tam olarak çiğneyin. Elmanın lezzetinin ve besleyiciliğinin tadını çıkarıp bu deneyime kendinizi yüzde 100 vererek bilinçli bir şekilde çiğneyin. Bu şekilde olabildiğince elmanın tadını çıkarırsınız. Elma yediğinizin tamamen farkında olduğunuzda, içinde bulunduğunuz anın da tam olarak farkına varırsınız. Tam anlamıyla burası ve şimdi ile meşgul hale gelirsiniz. Anda yaşayarak, elmanın size sunduklarını gerçekten kavrayabilir ve daha canlı bir hale gelirsiniz.

Elmayı bu şekilde yiyerek, tadına gerçekten vararak farkındalığın, tam olarak şimdiki ana dalmış olmaktan gelen uyanıklık durumunun bir tadını almış olursunuz. Bu birkaç kısa dakika boyunca kendinizi bırakarak, şimdi ve burada olarak farkındalık içinde yaşanan bir hayatın sunabileceği zevki ve kaygılardan kurtulmuşluğu hissetmeye başlayabilirsiniz.

Günümüzün dünyasında, bilinçsizce yemek ve bilinçsizce yaşamak çok yaygın. Hepimiz, yüksek teknolojik yaşamın -yüksek hızlı internet, e-postalar, anlık iletiler ve cep telefonları- hızlı temposu tarafından ateşlenmiş, her zaman görev bekler durumda, aldığımız her mesajı anında cevaplamaya hazır olduğumuz beklentisiyle sürüklenir bir haldeyiz. Otuz yıl önce pek az insan yaptığı bir telefon görüşmesine ya da gönderdiği bir mektuba aynı gün içinde cevap alabileceğini düşünürdü. Oysa bugün, hayatımızın hızı tamamen rahatsız edici ve kontrolden çıkmış durumda. Sürekli olarak dış uyaranlara ve taleplere yanıt vermek zorundayız. Durup odaklanmak ve içinde bulunduğumuz durum üzerine düşünmek için gittikçe daha az zamana sahibiz. İç dünyamıza dokunmak, düşüncelerimizi, duygularımızı, bilincimizi, iyi ya da kötü şu an içinde bulunduğumuz hale nasıl ve neden geldiğimizi derinden anlamak için çok daha az zamanımız var.

Bir elmayı farkındalıkla yemek yalnızca hoş bir deneyim değildir, aynı zamanda sağlığımız için de yararlıdır. “Günde bir elma doktoru uzak tutar” atasözü aslında sağlam bir bilimsel dayanağa sahiptir. Elmayı kabuğuyla yemek -özellikle organikse- kabuksuz yemekten daha iyidir; zira C vitamininin yarısı elmanın kabuğunun altındadır. Kabuğun kendisi kronik hastalıklara karşı etkili olabilecek fitokimyasallar açısından zengindir. Ayrıca elma kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek potasyum açısından da zengindir.

En temelinde, elinizde tuttuğunuz elma hayatın harika varlığının bir tezahürüdür. Var olan her şey ile bağlantılıdır. Bütün evreni içerir; kozmosun varlığımızı beslemeye gönderdiği bir elçidir. Bedenimizi beslediği gibi, onu farkındalıkla yersek ruhumuzu da besler; enerji depolarız. Bununla birlikte, şimdi ve gelecekte kendinizle yeniden temas etmenize, zihin, beden ve ruh olarak daha  sağlıklı olmanıza yardım edecek olan, farkındalıktır.

FARKINDALIKLA YAŞAMA PLANI

Environmental_Verge_Insurance

Çoğu insan, sağlıklı yaşam ilkelerini uygulaması gerektiğini bilse de bunu yapamaz. Söz edebileceğimiz sayısız iç ve dış engeller vardır. Bunları aşmak için kendinize gerçekten ne istediğinizi sormanız gerekir. Genellikle alışkanlık enerjimiz ile korkumuz bizi ne istediğimizi tanımlamaktan ve sağlıklı yaşamaktan alıkoyar. Alışkanlık enerjisi yolumuza devam etmemizi sağlar, ancak nereye gittiğimizi bilemeyebiliriz. Uykumuzda bile mücadele ederiz. Yaşamlarımızı yanlış yöne çeken yıkıcı alışkanlık enerjilerini kontrol altına alıp dönüştürmek için gündelik hayatımızda farkındalık uygulamamız gerekir.

Farkındalığı bir yaşam tarzı olarak benimsemekle birlikte gündelik hayatınıza daha fazla farkındalık aşılamanıza yardımcı olması için “hareket halinde nefes meditasyonları” adını verdiğimiz meditasyon dizelerini tavsiye ediyoruz. Bunları gün boyunca giriştiğiniz farklı görevler ve rutinlerde kullanabilirsiniz. Sizin için uygun ve çekici olanlarını seçin.

Uyanma Meditasyonu

Her sabah uyandığınızda, yatağımızdan çıkmadan önce, uyanma meditasyonuyla nefes alıp verin. Her nefes alışınızda ve verişinizde, aşağıdaki dizeyi tekrarlayarak üç defa nefes alıp verin.

Nefes alırken yeni günümü neşe/ inanç/ sevgi/ minnettarlık/ huzur / ahenk ile dolduruyorum.

Nefes verirken gülümsüyorum.

Nefes alırken sizi en çok çeken kelimelerden birini seçin.

Gündoğumu Meditasyonu

Gündoğumu, günün çok özel bir anıdır. Kısa sürelidir, çabucak geçer, ancak izlemek için erken kalkabilirsek büyülü bir andır. Yepyeni bir günün başlangıcıdır. Şafak, yaşamımıza, dünün sorunları ve endişeleri olmadan, yeni baştan başlayabileceğimizin bir hatırlatıcısıdır. Beliren ışık demetinden yayılan enerji, bitkiler, hayvanlar ve bizler de dahil olmak üzere Toprak Ana’nın üzerindeki her şeyi besler.

Perdelerinizi açın ve gökyüzünün şafak ışıklarıyla adım adım aydınlanmasını izleyin. Gündoğumunun güzelliğine şahit olun. Güneşin doğuşunu izlerken birkaç defa nefes alıp verin.

Nefes alırken güneşin farkındayım.

Nefes verirken güneşin enerjisi ve görkemi için evrene teşekkür ediyorum.

Diş Fırçalama Meditasyonu

Dişlerimizi günde birkaç kez fırçaladığımız için bu meditasyon farkındalık uygulamak için mükemmel bir fırsattır. Dişçinizin tavsiyesini hatırlayın: Dişlerimizi doğru bir şekilde fırçalamak dişeti sağlığınızı güçlendirecek ve dişlerimizin hayatımızın sonuna kadar eksilmemesini sağlayacaktır. Sağlıksız dişler ve dişetleriyle iyi çiğneyemeyecek ve her günkü yiyeceğimizin keyfini çıkaramayacağız.

Dişlerinizi fırçalarken birkaç defa nefes alıp verin. Biraz sonra yapacağınız ödevi veya işinizi düşünmeyin. Dişlerinizi fırçalarken yalnızca dişlerinize ve dişetlerinize odaklanın, başka hiçbir şeye değil.

Nefes alırken dişlerimin ve dişetlerimin farkındayım.

Nefes verirken dişlerimin ve dişetlerimin bakımını yapıyorum.

Acele Etme Meditasyonu

Kendimizi kimi zaman kaçınılmaz olarak telaşın ortasında buluruz. Farkındalık geliştirdikçe ve dolayısıyla gününüzü daha iyi planladıkça acele etme eğiliminiz oldukça azalacaktır. Bununla birlikte acele etmeniz gerektiğinde, bu telaşın içerisinde farkındalığı unutmanız gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca kazalardan ve hatalardan kaçınmak için bile telaş halinde farkındalık uygulamak, farkındalık uygulamamaktan daha iyidir. Farkındalıkla acele etmek demek, acele ettiğinizi biliyorsunuz demektir. Bir anlamda acele ettiğiniz gerçeğini kucaklarsınız. Elinizdeki göreve odaklanır, onu daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yerine getirirsiniz. Farkındalık ille de yavaş hareket etmek anlamına gelmez. Hızlı hareket edip yine de farkındalık içinde -tamamiyle dikkatli ve rahat- olabilirsiniz. Örneğin; eğer bir binadan diğerine aceleyle gidiyorsanız en kısa yolu kullandığınızdan emin olmalısınız. Acele ederken nefes alış verişinize dikkat edin.

Nefes alırken hızlı hareket ediyorum.

Nefes verirken akışın içindeyim. 

Gülümseme Meditasyonu

Gülümseme, mutluluğun evrensel dilidir. Nerede olsa “gülümseyen yüz” resmini gördüğümüzde, keyfimiz pek yerinde olmasa bile anlık bir gülümseme geçer yüzümüzden. Gülümsememizi ve onun gücünü unutmamamız önemlidir.

Gülümsememiz aynı zamanda hem bize hem de çevremizdeki diğer insanlara neşe ve rahatlık verebilir. Gülümsediğimizde ağzımızın etrafındaki kaslar, yoga yaparcasına gerilir ve gevşer. Gülümseme ağız yogasıdır. Yüzümüzdeki gerilimi gülümseyerek serbest bırakırız. Gülümserken birkaç kere nefes alın ve verin.

Nefes alırken gülümsüyorum.

Nefes verirken gevşiyorum ve neşeyle dokunuyorum.

Koşu/Tempolu Yürüyüş Meditasyonu

Koşu veya tempolu yürüyüş kardiyovasküler sağlığımız ve kilo kontrolü için harika egzersiz türlerdir. Koşu ve tempolu yürüyüş yaparken bacaklarınıza, ayaklarınıza veya gözünüzün önündeki manzaraya odaklanın. Eğer çok hızlı hareket ediyorsanız bu meditasyonu kısaltarak nefes alırken içinizden sessizce “hareket ediyorum” ve nefes verirken içinizden “teşekkürler” kelimelerini söyleyebilirsiniz.

Nefes alırken hareket etmeyi sürdürüyorum.

Nefes verirken gücü, dayanıklılığı ve eşgüdümü için bedenime teşekkür ediyorum.

Asansör Meditasyonu

Asansörün gelmesini beklerken kolayca sabırsızlanır ve beklediğimiz için sinirlenebiliriz. Bu zaman aralığı, aslında araya biraz bilinçli nefes uygulaması sıkıştırmak ve sakinliğimizi koruyup ana geri dönmek için mükemmel bir fırsattır.

Klostrofobik olanlarımız ve yüksekten korkanlarımız için farkındalık içerisinde nefes alıp vermek, endişe ortaya çıktığında onunla baş etmek için harika bir yoldur.

Nefes alırken nefes alışımın bilincindeyim.

Nefes verirken nefes verişimin bilincindeyim.

Nefes alırken rahatsızlığımı kucaklıyorum.

Nefes verirken içimden büyük bir alan ve güvenlik hissediyorum.

Olumsuz Hislerimizi Selamlama Meditasyonu

Eğer olumsuz duyguları nasıl önleyip dönüştüreceğinizi bilen deneyimli farkındalık uygulayıcıları değilsek her gün olumsuz hislere kapılmak hepimiz için insancadır. Öfke, umutsuzluk, üzüntü, hayal kırıklığı, korku ve endişe olsun, olumsuz bir hissin ortaya çıktığı her seferinde kendi kendinize aşağıdaki dizeleri tekrarlayıp üç veya altı kez nefes alıp verin.

Nefes alırken öfkemin/ umutsuzluğumun/ üzüntümün/ hayal kırıklığımın/ öfkemin/ endişemin farkındayım.

Nefes verirken öfkemi/  umutsuzluğumu/ üzüntümü/ hayal kırıklığımı/ öfkemi/ endişemi kucaklıyorum.

O an en güçlü olan hissi söyleyin. Olumsuz hisler ortaya çıktığı anda daha sık olarak yakalayıp nefes alarak onları kucakladığınız zaman, onları dönüştürmeniz kolaylaşacaktır. Esas olarak yaptığınız şey, bedeninizin stres hormonu üreten sinir yollarını harekete geçirmesini önlemek. İster fiziksel olsun ister duygusal, algılanan stres ile bedenimizin ona verdiği cevabı gittikçe daha sıklıkla birbirinden ayırabildiğimizde, esenliğimizi koruyabilme şansımız artaracaktır.

Her Anın Tadını Çıkarın

Kimse sonsuza dek yaşamayacak. Halen hayattayken hepimizin daha fazla huzurlu ve neşeli, farkındalık içinde bir yaşam ile endişe ve ıstırap içinde, farkındalıktan uzak bir yaşam arasında seçim yapma hakkımız var. Her gün kendimize tüm kavramaların, nesnelerin ve insanların geçici olduğunu hatırlatmamız önemli. Bununla birlikte hastalık ve ölümden kaçış yoktur ve kendimizi tam anlamıyla gerçekleştirmek için anda yaşamamız gerekir. Budda, düzenli olarak öğrencilerine bu beş hatırlatma üzerine uygulama yapıp düşünmeye teşvik etmiştir:

Yaşlanmak doğamda var. Yaşlanmaktan kaçış yok.

Hastalanmak doğam var. Hastalığa yakalanmaktan kaçış yok.

Ölmek doğamda var. Ölümden kaçış yok.

Değişim değer verdiğim her şeyin ve tüm sevdiklerimin doğasında var. Ayrılıktan kaçışın bir yolu yok.

Eylemlerim tek gerçek varlığım. Eylemlerimin sonuçlarından kaçamam. Eylemlerim ayaklarımı bastığım zemin.

Bu hayatta hala sahip olduğunuz zamanın tadını çıkarın. Her anın, her nefesin, her ilişkinin, her hareketin ya da hareketsizliğin, kendinizin ve dünyanın esenliğini sağlamak için her fırsatın değerini bilin. Gündelik yaşayışınıza farkındalığı dahil edin ve uygulayın ki bu bir alışkanlık, bir yaşama biçimi haline gelsin. Başkalarını da size katılmaya çağırın, birlikte farkındalıkla yemek, çalışmak ve yaşamak için birbirinize destek verin. Bu şekilde yaşamak, sahip olduğunuz tek varlıktır ve anlamlı, tatmin edici bir yaşamın özüdür.

Thich Nhat Hanh ve Dr. Lilian Cheung

TADINI ÇIKAR

Farkındalıkla Yemek Farkındalıkla Yaşamak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s