30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ – Mustafa Kartal

nefes

“Her sağlık sorununuzda, önce nefesinize bakın.”

“İyi nefes almanın karşılığı olabilecek hiçbir vitamin, ilaç veya yiyecek yoktur.”

“En çok yaşayan insan, en az sayıda en derin soluma yapmayı başaran insandır.”

“Her nerede ve ne yapıyor olursanız olun, nefesinizin bilincine varırsanız istikrarı, sakinliği ve konsantrasyonu bulursunuz.”

“Yorulmaya başladığınızda, nefesinize odaklanın.”

“Tüketilmiş olan nefesimizi her dışarı verdiğimizde ve taze bir tanesini içimize çektiğimizde, tüm potansiyelleri yeniden aktive ederiz.”

Hiç kimse yetersiz nefes almayı, nefessiz kalmayı ve nefes alıp verirken zorlanmayı istemez. Sağlığını etkilemesinin ötesinde, nefes alamıyor olmanın vereceği sıkıntıyı asla yaşamak istemez. Hatta nefessiz kalarak ölmek, en kötü kabusları arasındadır. Buna rağmen kişiler, doğru nefes almayı, nefeslerini geliştirmeyi ve nefesin sihirli gücünden yararlanmayı fazlaca akıllarına getirmezler. Ama, her zaman,  hatta şu anda bile, kişi nefesini kullanarak her türlü olumsuzluklarını, zorluklarını, psikolojisini ve fiziksel sağlığını iyileştirebilir. Sağlığınızı, farkındalığınızı ve evrenle olan ilişkinizi 30 gün boyunca nefes alışverişlerinize dikkat ederek ve nefesinizle özel olarak çalışarak mükemmel hale getirebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Nefes alışverişi normal olarak her kişide doğuştan var olan ve üzerinde ayrıca düşünülmeyen bir yetenektir. Yaşamın devamlılığı için gerekli olan bu eşsiz yeteneğin tam kapasite ile çalışır hale gelmesi, onu bilinçli olarak yönetmekle gerçekleşebilir. İstemek ve disiplinle çalışmak yeterlidir. Öncelikle sağlık alanında ve sonrasında yaşamınızı belirleyen tüm alanlarda veriminizi arttırmak ve aklınızdan geçirdiğiniz tüm hedeflere ulaşabilmek, nefes alış verişlerinizle çalışmanıza bağlıdır.

Sıradan bir insan, ciğer kapasitesinin sadece % 10’unu hava ile doldurup boşaltabilmektedir. Nefesi ile çalışmaya başlayan kişi bu oranı % 35’lere çıkarabilmekte ve artan kapasite ile birlikte nefesin sihirli gücünden daha büyük oranda yararlanabilmektedir. İçinizde nefesten % 100 yararlanmanızı sağlayacak potansiyeller bulunsa da; farkına varılmadığı ve üzerinde çalışılmadığı sürece bu potansiyeller henüz uyumaktadır.

Nefes, hiç ara vermeden sürekli çalışan hayati bir mekanizmadır. Verimli bir nefes alışverişiniz yoksa her şey yüzeysel seviyededir. Buna sağlığınız, zekanız, işlevselliğiniz, hareket yeteneğiniz, düşünce gücünüz, hafızanız ve doğru seçim yapma yeteneğinizde dahildir. Verimli bir nefes alışveriş şekliniz yoksa önemli hedeflere ulaşamazsınız. Verimli bir nefes alışverişiniz yoksa hayatın size sunduğu değerlerin büyük kısmını kaçırırsınız. Aslında kötü solunum yoktur! İyi ve kötü diye bilinen solunumun tek farkı solunumun bilinçle yönetilmesi veya yönetilememesidir. Bu kitapta da anlatılmak istenen şey nefes alıp verdiğinizin farkına varmak ve nefesi normal işlevinin dışında da kendi amacınızı gerçekleştirmek için kullanabileceğinizi gösterebilmektir.

Nefes çalışmalarını her derde deva ab-ı hayat suyuna sahip bir kuyuya benzetebilirsiniz. Eksiklerinizin farkına vardığınızda ve daha iyisinin ne olabileceğini görebildiğiniz oranda ab-ı hayatın sonsuz nimetlerinden yani nefesin sihirli gücünden yararlanmayı öğrenebilirsiniz. Nefesinizle çalışmak öncelikle daha iyi kavramına sahip olmanızı sağlayacak, hangi yönde kendinizi geliştirmeniz gerektiğinin sorgulatacak ve gerçek ihtiyaçlarınızın neler olabileceğini bilmeniz yönünde sizi yükseltecektir. Öncelikle her konuda ne seviyelerde olduğunuz bilmeyi/ kendini bilmeyi/ nefes nasıl, nerede, ne şekilde ve ne sürede kullanmanız gerektiğini bilmenizi sağlayacaktır.

Bu çalışmada aşağıdaki sorulara samimi cevaplar arayarak başlayabilirsiniz:

 • Çevrenizdeki kişilere göre eksikleriniz nelerdir?
 • Çevrenizdeki kişilere göre üstünlükleriniz nelerdir?
 • Hangi rahatsızlık ve sorunlarınızın farkındasınız?
 • Huzurlu bir yaşamınız var mı?
 • Gününüzün mutlulukla geçtiğini söyleyebilir misiniz?
 • Başarmak sizin için bir şey ifade ediyor mu?
 • Kısa ve uzun vadeli planlarınız var mı?
 • Kolay ve eğlenceli bir hayat yaşıyor musunuz?
 • Hayatınızda sürpriz gelişen olumsuzluklar oluşuyor mu?
 • İstekleriniz çok çabuk gerçekleşiyor mu?
 • Sevgi ve saygı yönünde yeterli tatmin yaşıyor musunuz?
 • İçinde yaşadığınız bu sistemin sizi desteklediğini ve her zaman önünüzü açtığını söyleyebilir misiniz?
 • İstediğiniz kiloya ve istediğiniz görünüme sahip misiniz?
 • Her konuda bolluk ve bereket yaşıyor musunuz?

Soruları iyice düşünerek samimi ve ayrıntılı cevaplar vermeye çalışın. Bu soruları okuduktan sonra, sorular hakkında düşünmek bile sizi ateşleyecek, harekete geçmenizi ve daha iyi cevaplara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Şu anda bu çalışmaya başlarken okuyucunun sıradan bir kişinin nefes kapasitesine ve nefes kullanımına sahip olduğunu, nefesine özel bir dikkat göstermemiş ve daha önce nefesiyle hiç çalışmamış bir olarak kabul etmekteyim. Bu konuya özel ilgi göstermiş ve çalışmalar gerçekleştirmiş olanlara da, bu seviyeden hareketle çalışmaya başlamalarını öneririm.

Neden 30 gün?

Kişinin daha önceden kendinin belirlediği olmak istediği kişi olabilmesi için, kademeli olarak değişimi sağlayacağı 30 güne ihtiyacı vardır. Bu süreç bedenin tüm alışkanlıklarını değiştirebilmesi, biyokimyasını yeniden düzenlemesi ve tüm çalışma programlarını istenilen kalite düzeyine çıkabilmesi için gereklidir. Bu değişimin sağlanabilmesi için ihtiyaç duyulan zaman ortalama 30 gündür. Bu 30 günün en etkili olarak daha fazla üzerinde durulması ve takip edilmesi gerekli olan zaman süreci ise ilk 15 gündür.

Bedenin herhangi bir değişikliğe uyum sağlama becerisini beynin amigdalla adı verilen bölgesi yönetir. Amigdalla ilk defa tanımladığı yeni etkiyi bir zaman sürecinde uyumlanarak kabul eder. Uyumlanarak kabul ettiği herhangi bir durumun tam tersi olan gelişmelere de tepki verir. Uyumlandığı durumun devam etmesi içinde arzu yaratır.

Bu ifadeden anlaşılacağı gibi varlığımız tüm olumsuz davranış ve kötü alışkanlıklara 30 günde uyumlandığı gibi, içinde bulunduğu olumsuz durumdan özgürleştirebilmek içinde 30 günlük bir sürece ihtiyaç duyar. Tüm değişim gerçekleşeceği bu 30 günde amigdalla’nın yeni amaca uyumlanması ve tüm bedenin özgürleşmesi için nefes uygulamalarının gerektiği gibi kullanılması çok önemlidir.

Otuz gün içinde dokuların oksijenlenmesini artırarak yeterli enerjiye ulaşacağız. Sinir sisteminizi dengeye getirerek sağ sol beyin kullanım dengesini yeniden ayarlayacağız. Çalışmayan ya da fazla çalışan hormonları ve bunlara bağlı duygu kullanımını yeniden yapılandıracağız. Düşünce sistemini özgürleştirerek, derin bilinçaltını iyileştireceğiz. Sonuç olarak 30 gün içinde nefes uygulamaları ile tüm bu gelişmeleri sağlayarak istediğimiz, hedeflediğimiz ve planladığımız kişi olmak için nefes çalışmalarının mucizevi gücünden yararlanacağız.

nefesx

Dört Farklı Konu

30 gün boyunca üzerinde duracağımız konuları doğru nefes alma, nefes teknikleri, nefes farkındalığı ve nefesle bilinçaltı sağılımı olarak dört farklı başlıkta inceleyeceğiz. Uygulamaların en önemli bölümünü doğru nefes alma çalışmaları kapsayacak. Bunun için solunum fizyolojini tanıyarak solunum kaslarını yeniden yeterli düzeyde çalışmaları için egzersizlerle destekleyeceğiz. Böylelikle akciğer kapasitesini genişleterek daha fazla havanın ciğerlere girip çıkmasını sağlayacağız. Daha sonra aldığımız havanın içindeki oksijeni dokulara ulaştırmak için gerekli olan uzun nefes kullanımı ve nefes beklemeleri üzerine egzersizler deneyimleyeceğiz.

Doğru nefes almayı öğrenirken, beraberinde tamamen farklı olan ve doğru nefes almayı amaçlayan nefes teknikleri konusuna giriş yaparak, sadece yaşamımızı kolaylaştırmak için tasarlanmış olan nefes teknikleri öğreneceğiz. Bu teknikler, öfke kontrolü, stres yönetimi, imtihan heyecanı dengeleme gibi pratiklerin yanı sıra, mutluluk, huzur, duygu kontrolü, irade geliştirmek gibi konuları da kapsayacaktır.

Daha sonra farkındalık geliştirici nefes uygulamaları konusuna gireceğiz. Nefesi gözlemleyip takip ederek yoga ve meditasyon gibi çalışma disiplinlerinde kullanılan kendiniz hakkında değerlendirmeler yapmanızı, yaşam amacımızı sorgulamanızı ve daha iyi standartlar oluşturmanızı sağlayacak nefes uygulamaları öğreneceksiniz.

Bir başka konuda bilinçaltını açığa çıkartmak, gözlemek ve iyileştirmek için nefes uygulamaları yaparak bütüncül bir iyileşme programının içine gireceğiz. Sporda, etkili konuşmada, bolluk ve bereket sağlamak ve çekim yasasını yönetmek gibi birçok farklı konuda nefesle çalışarak mucizevi bir değişim programını tamamlayacağız.

30 Günde Nefes Mucizesi

Mustafa Kartal

Ray Yayıncılık

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

3 thoughts on “30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ – Mustafa Kartal

 1. Merhaba. Kitaptaki çalışmayı harfiyen yapmak gerekiyor. Gün gün verilen egzersizler var. Syg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s