ZİHNİ GELİŞTİRMENİN 101 YOLU – Rachel Walker

101yolu101 farklı parlak fikir, aktivite ve küçük bir yaşam tarzı değişikliğiyle beyin gücünüzü arttıracak, hafızanızı geliştirecek, kötü düşüncelerden arınacak ve daha sağlıklı düşüneceksiniz.

Zihni Geliştirmenin 101 yolu sadece beyninize iyi gelmekle kalmayacak, genel sağlık durumunuzu düzeltecek, kötü beslenme alışkanlıklarınıza kökten bir çözüm getirecek ve boş zamanlarınızı daha verimli geçirmenizi sağlayacak.

GİRİŞ

Bu gezegende hem de rasyonel düşünebilen, okuyup yazabilen, duyguları kavrayabilen ve hayattan keyif alabilen yegane canlılar biz insanların zihinlerimizi tam kapasitesiyle kullanabilme yönünde çabalaması oldukça makuldür. Bunu devamlı olarak yapamamamız şüphesiz bir başka önemli insani nitelik olan tembelliğin bir sonucudur ama bu kitap sayesinde bu dengesizliğin düzeleceğini umuyorum. Bu kitabı derlerken esas amacım okuyucunun hem beynin fiziksel işleyişine iyi gelecek hem de manevi esenlik duymasını sağlayacak, kendi kişisel ihtiyaçlarına göre aralarından seçebileceği farklı fikir, öneri ve bilgileri (beslenme önerileri, hafıza geliştirme, kötü alışkanlıkları bırakma, stres ve kaygıları yenme yöntemlerini de içeren) mümkün olduğunca bir araya getirmekti.

Son olarak, zihinsel kapasiteyi geliştirme yolunda sahip olduğumuz en etkili üç kozun öğrenme isteği, zihnimizi açık tutma becerisi ve yola devam kararlılığı olduğunu belirtmekte de fayda var. Bunlar olmadan kayboluruz ve “Zihin Haritaları”, vitaminler ve vicdan muhasebelerinin hiçbir faydası olmaz.

Rachel Walker

KISA BİR STRES TESTİ

Zihinsel sağlık “durumunuzu” değerlendirmenin en çabuk yollarından biri stres testinden geçmektir. Aşağıdaki sorulara verdiğiniz cevaplar stres seviyeniz hakkında ipucu verecek, şayet ihtiyacınız varsa doğru yardımı almanız yolunda size rehberlik edecektir.

Yakın dönemde bir aile yakını ya da bir arkadaşınızı kaybettiniz mi?   skor 100

Yakın dönemde bir dostunuzla aranız açıldı mı?   skor 65

Yaşlı veya hasta birine bakıyor musunuz?   skor 95

Yakın dönemde taşındınız mı?   skor 80

Yakın dönemde boşandınız mı veya sevgilinizden ayrıldınız mı?   skor 90

Sık sık sebepsiz yere ağladığınız oluyor mu?   skor 55

Yakın zamanda ciddi bir hastalık geçirdiniz mi?   skor 85

Yakın dönemde iş değiştirdiniz mi?   skor 60

Yakın dönemde sevdiğiniz bir ev hayvanınızı kaybettiniz mi?   skor 35

Sabahları uyanma motivasyonu bulmak neredeyse imkansız mı geliyor?   skor 25

Sevgiliniz veya ailenizle sürekli tartışıyor musunuz?   skor 50

Yakın zamanda siz veya partneriniz hamile kaldı mı veya doğum yaptı mı?   skor 70

Ailenizden biri yakın dönemde ciddi hastalık geçirdi mi?   skor 75

Uyku düzeninizde bu yakınlarda bir değişiklik oldu mu?   skor 10

Yakın dönemde iş hayatınızda sorunlar yaşadınız mı, örneğin: iş arkadaşlarınız veya patronunuzla tartışıyor musunuz?   skor   85

PUANLAMA

Skorunuz 1 ila 150 ise düşük stres kategorisindesiniz demektir. Bu iyi haber ama stres belirtileri her an ortaya çıkabileceğinden tetikte olun.

Skorunuz 150 ve 250 arasındaysa muhtemelen stres ilintili birkaç durumdan mustaripsiniz, yakın gelecekte bunların çaresine bakmanız gerekebilir.

Skorunuz 250’nin üzerindeyse neredeyse yoğun stres altındasınız ve durumunuzu hemen düzeltmek için harekete geçmeniz gerekiyor. Başlangıç için günlük gevşeme teknikleri uygulamak faydalı olabilir.

NOT 1 : Alıntılar kitaptaki sıralama değiştirilmeden yazılmıştır. 

NOT 2 : Testlerin cevabı yazının sonunda verilmiştir.

1          GELİŞİM İÇİN PRATİK YAPIN

İster tenisçi ister matematikçi ister sanatçı ya da bilimci olsun, kimse sıkı çalışmadan ve çoğu durumda bolca pratik yapmadan herhangi bir konuda uzmanlaşamaz. Zihninizi geliştirirken de durum farklı değildir. Kendinizi adamanız, sürekli olarak öğrenmeye hevesli olmanız ve ufkunuzu genişletmeniz, bazı durumlarda beslenme ve egzersiz yapmaya yönelik bambaşka bir yaklaşım geliştirmeniz gerekir. Kimse bunun kolay olacağını söylemedi!

İnsana hiçbir şey öğretemezsiniz; sadece içlerindekini keşfetmeye yardım edebilirsiniz.

Galileo Galilei, İtalyan Gökbilimci ve Fizikçi 1564-1642

2          TEST – 1

Bulmaca çözmek zihni betimsel yöntemler kullanmaya itmek için mükemmel bir yoldur. Önemli olan bunları ne kadar çabuk çözdüğünüz değildir; ilk anda çözümsüz gibi gözüken bir problemin üstesinden gelmeye yönelik düşünsel sürece dahil olmak, yeni nöral yollar açıp sizi farklı açılardan bakmaya teşvik edecektir. Zihinsel çarklarınızı çalıştırma adına şu bulmacaları çözmeye çalışın.

Bir tüy kadar hafif, bir ahır kadar büyüğüm. 60 at bile beni yerimden kaldıramaz. Ben neyim?

****

Ben dünün bugünü takip ettiği yerdeyim. Ve yarın bunların ardında. Ben neyim?

****

Akabilirim, ama yürüyemem. Nereye gitsem düşünceler hemen arkamdan gelir. Ben neyim?

****

Cennet ve Cehenneme açılan kapıların önündesiniz. Bu kapılarda bir şey yazmıyor. Her kapının önünde konuşan bir papağan var. Papağanlardan biri her zaman gerçeği öbürü ise hep yalan söylüyor. Hangi kuşun hangi kapının önünde durduğunu bilmiyorsunuz. Kuşlardan birine Cennete açılan kapıyı tespit etmenizi sağlayacak bir soru sorma hakkınız var. Kuşlardan hangisine hangi soruyu sorardınız?

****

Bir adam size “Sana söylediğim her şey yalan” derse doğru mu yoksa yalan mı söylemektedir?

6          GERİYE DOĞRU SAYIN

numbersSıkı bir egzersiz yapmadan önce vücudu ısıtmak yaralanmaları engellemek ve iyi bir performans sergilemek adına yararlı olduğu bilinen bir tekniktir ama beynimiz için de aynısını yapma zahmetine pek katlanmayız. Şu basit tekniği uygulamakta ne var?

50 ile 100 arasında bir sayı seçip yedişer yedişer geri saymaya başlayın. En düşük rakama ulaştığınızda baştan başlayın; bu sefer beşer beşer, altışar altışar veya sekizer sekizer geri sayın. Benzer şekilde alfabeyi ya da kelimelerdeki harfleri geriye doğru saymaya çalışın. Tüm bu egzersizler zihninizi  uyaracak ve gün boyunca sorunsuz çalışmasını sağlayacak.

Beyin, sayesinde düşündüğümüzü sandığımız bir donanım.

Ambrose Bience, Yazar- Gazeteci 1842-1914

7           BAHÇEYLE UĞRAŞIN

gardenNe demişler, birkaç saatliğine mutlu olmak istiyorsanız bir bara gidin ve sarhoş olun. Birkaç yıllığına mutlu olmak istiyorsanız nikah masasına oturun ve evlenin. Ama eğer hayatınız boyunca mutlu olmak istiyorsanız bahçeyle uğraşacağınız küçük bir alan yaratın.

Bahçıvanlık hem zihni hem de bedeni canlandırmanın muhteşem bir yoludur. İster küçük bir saksı olsun ister büyük bir arazide, tohumdan bir şey yetiştirmenin ve büyüdüğünü, çiçek açtığını ya da meyve verdiğini görmenin size esenlik hissi ve moral vereceği ortaya konmuştur. Bu uğraş, mevsim değişimlerine dair farkındalığınızı arttırır ve doğanın sakinleştirici etkilerinden faydalanmanızı sağlar. Ayrıca, hem bahçecilikle uğraşıp hem de brokoli, ıspanak, brüksel lahanası gibi beyne faydalı sebzeler yetiştirirseniz bir taşla iki kuş vurursunuz!

8          KALSİYUM

kinoa-nedirKalsiyum’un normalde kemik ve dişlerimize iyi geldiğini sanırız, sinirlerimizi yatıştırma konusunda da etkin bir rol oynadığı pek bilinmez. Süt, peynir ve kuruyemiş içeren dengeli bir beslenme düzeni bu yüzden tavsiye edilir ama hemen akla gelmeyen diğer gıdalar arasında yüksek oranda kalsiyum içeren ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler ve Güney Amerika’da yetişen kinoa bitkisi de yer alır. Kinoa diğer birçok tahılın aksine düşük miktarda glüten içerir ve vücudun kendi kendine üretemediği amino asitlere sahip olduğundan faydalı bir besindir.

10          TATLI RÜYALAR

rem-sleepRuhsal bakımdan sağlıklı olmanın en iyi yollarından biri de iyi bir gece uykusu çekmektir. Bazı kişiler için biraz daha azı veya biraz daha fazlası yeterli olsa, çoğu kişi ortalama olarak yedi ila sekiz saat gece uykusuna ihtiyaç duyar. Kaliteli bir uyku günlük yaşantınızda verimli olmanız bakımından elzemdir; uykusuzluk asabiyet, konsantrasyon eksikliği yapar, hafızanızı kötü etkiler. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız şu tavsiyelerin yardımı dokunabilir:

 • Yatağınızın mümkün olduğunca konforlu olduğundan ve vücudunuzu desteklediğinden emin olun.
 • Çay ve kahve gibi uyarıcılar, yüksek kafein içeren karbonatlı içecekler ve alkol tüketimini azaltın.
 • Büyük bir sayıdan geriye doğru saymaya çalışın ve sayarken her sayıyı gözünüzde canlandırın.
 • Yatmadan önce sıcak bir duş almak ve rahatlatıcı ses kayıtları dinlemek uykuya dalmanıza yardım edebilir.

11          TEMPOLU YÜRÜYÜŞ

walkingSpor ayakkabılarınızı giyip şehir sokaklarında koşmayı seven insanlardan değilseniz, tempolu, yarım saatlik bir yürüyüş bedeni canlandırmak ve zihni aktif tutmak için iyi bir alternatiftir. Bu egzersizden tam anlamıyla faydalanmak için bol giysiler giyin ki bedeniniz “nefes” alabilsin; yürürken kollarınızı sallayın, uzun adımlar atın ve derin derin nefes alın. Ayrıca dükkanlara arabayla gitmek yerine neden yürümeyesiniz ? Hareketli egzersizlerin getirileri bir yana ayaklarınızı kullanmaya karar verdiğiniz için kendinizi kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

Zayıf bir zihin, önemsiz şeyleri büyük gösteren, büyük ve önemli olanları ise

göremeyen bir mikroskop gibidir.

Lord Chesterfield, İngiliz devlet adamı ve edebiyatçı, 1694-1773 

15           MÜZİK

music1Müzik zihninizi uyarmanın müthiş bir yoludur. Araştırmalar, anne karnındayken klasik müzik dinleyen bebeklerin bundan fayda gördüğüne, ayrıca dil becerileriyle bağlantılı olduğu düşünülen ama aynı zamanda müzikal kompozisyonu ve yapıyı kavramayla da ilişkili olan beyindeki Broca alanı adlı kısımda bulunan gri hücre sayısının müzisyenlerde artma eğilimi gösterdiğine işaret etmektedir.

Bir müzik aleti çalmak size göre olmasa bile müzik dinleyerek egzersiz yapmanın beyine faydalı olduğu ortaya konmuştur. Örneğin; Vivaldi’nin Dört Mevsim‘i eşliğinde yapılan egzersiz rutininin beynin sözel işleyişini (dolayısıyla dil ve kavrama becerisini) geliştirdiği görülmüştür.

Dahası, müzikal ritimlerin kalp atışlarını etkilediği ve beyin dalgalarını değiştirdiği kanıtlamıştır. Mozart’ın bestelerinin zihni sakinleştirdiği, mekânsal farkındalığı geliştirdiği ve yaratıcılığı arttırdığı ortaya konmuştur.

27          BETA KAROTEN

potatoesHavuç, tatlı patates ve koyu yeşil renkli sebzelerin çoğu gibi beta karoten (vücutta temel bir antioksidan olan A vitamine dönüştürülen) yönünden zengin gıdalar beynin korunması açısından gereklidir. Özellikle tatlı patates C ve E vitaminlerinin yanı sıra birçok antioksidan içerir. Yüksek miktarda beta karoten için daha kuru ve eski olanlar yerine rengi koyu sarı olan taze patatesi tercih edin.

29          GLİKOZ

Glikoz beynin en gözde yakıtıdır. Gün boyunca tatmin edici bir seviyede işlevlerini yerine getirmesi için şekerin beyne düzenli olarak iletimi gereklidir. Hızlı salınan karbonhidratlardan (örneğin: beyaz şeker, beyaz ekmek, şeker, bisküvi, kek) ne pahasına olursa olsun uzak durulmalıdır, çünkü çabucak glikoza dönüşüp beyni azar azar beslemektense şekere boğarlar. Bu sebepten, gazlı bir içecek içtikten sonra kısa süreliğine “canlı” hissetseniz de bu enerjiklik halini genellikle bir “baygınlık” takip edecek, bu da dikkat sürenizi azaltacak ve şiddetli bir asabiyete yol açacaktır. En iyi glikoz kaynakları; kepekli pirinç, meyve, sebze, tam buğday makarnası ve yulaf ezmesi çorbası gibi yavaş salınan karbonhidratlardır.

Dahil olduğum neslin en büyük keşfi insanın sadece zihinsel tutumunu değiştirerek hayatını da değiştirebildiği gerçeğidir.

William James, Amerikalı filozof ve psikolog 1842-1910

36          TAI CHI

taichiYoga gibi Tai Chi de gerilimle başa çıkmanın ve zihni gevşetmenin mükemmel yollarından biridir. Basitçe anlatmak gerekirse, karate ve kung fu hareketlerine benzeyen ama onlardan çok daha yavaş yapılan kol, baş ve bacak hareketlerinden oluşan bir meditasyon şeklidir. Bu hareketlerin dayanıklılığı arttırdığı, kan dolaşımını hızlandırdığı ve nefes açtığı bilinmektedir. Tai Chi’nin gevşeme teknikleri dövüş sanatları disiplinleriyle de ilişkilidir.

Düzenli şekilde Tai Chi egzersizleri yapmak bedenle zihin arasında uyumu koruyup zihinsel veya fiziksel davranış ve tutumlarınızda ölçülü olma becerinize duyduğunuz güveni arttıracaktır.

45           PANCAR

pancar1Pancar beyne faydalı besinlerle doludur. Beynin hem karbonhidrat hem de oksijene ihtiyacı vardır; ilki pancarda bol miktarda bulunur, ayrıca kanın beyine oksijen taşımasına yardım eden demir yönünden de zengindir. Bunun yanında pancar antioksidan olan ve antiinflamatuar etkisi etkisi bulunan antosiyanidin içerir (koyu mor renginin sebebi budur). Son olarak, beynin sağlıklı sinirsel bağlantılar kurmasına -örneğin, düşünmemize- yardım eden potasyum, sodyum, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller yönünden de zengindir. Tüm bunların yanı sıra taze pancar daima en iyisidir ve taze olarak tüketilmesi faydalıdır.

46          FOTOĞRAF ÇEKİN

photoHepimizin araba anahtarını veya cep telefonunu koyduğu yeri unuttuğu, okuduğu kitabı yerine koyup tekrar bulamadığı olmuştur. Eşyalarımızı nereye koyduğumuzu hatırlamanın bir yolu onları koyduğumuz yerin ve oradaki diğer eşyaların zihinsel birer fotoğrafını çekmektir.

Bir daha araba anahtarının yerini hatırlamanız gerektiğinde gözlerinizi kapatıp “fotoğrafı” hatırlayın.

62          İKİ ELLE YAZIN

yaziiZihinsel zorluklarla baş etmeyen beyin tembelleşebilir, öyleyse neden ona üstesinden gelmesi gereken birkaç zorluk çıkarmayalım? Dişinizi fırçalarken, konserve açarken veya mektup yazarken “öteki” elinizi kullanın. Yeterince çalışırsanız iki elini de kullanabilen biri haline gelebilirsiniz.

65          DEMİR

Demir beynin verimli çalışması açısından gereklidir. Bu mineralin eksikliği hemoglobin seviyesini düşürür ve beyine giden oksijen miktarı da bu yüzden azalır. Demir kırmızı et, ciğer, yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, tere, yeşil lahana), pekmez ve tam tahıllar gibi birçok besinde bulunur.

Zihin paraşüt gibidir. Sadece açıkken çalışır. Anonim.

70           NOT TUTUN

noteTenis, özellikle de Williams kardeşleri takip eden biri Serena Williams’ın maç sırasında not aldığını fark etmiştir. Bu notların zihnini yapması gerekenlere sabitlemeye yönelik ipuçları içerdiği söylenir. Stresli bir durumla karşı karşıyayken (mesela bir konuşma yapmanız gerektiğinde) not kartlarından faydalanmak zihninizi odaklamak ve önemli anlarda kritik noktaları aklınızda tutmak için mükemmel bir yoldur.

78           “BİR ODA DÜŞÜNÜN”

roomBelirli konuları ya da yapmanız gereken işleri aklınızda tutmak için bu tekniği uygulayın -yine zihinsel imgeleme yöntemini kullanacaksınız. Sadece bir şekilde dekore edilmiş hayali bir oda düşünün, ortasında geniş bir sehpa, bir köşesinde şömine, bir koltuk, kitaplık, yerde de tüylü bir halı olsun. Diyelim ki arabanızı garajdan çıkarmayı, ayakkabılarınızı kunduracıya bırakmayı ve köpeğiniz için yeni bir tasma almayı unutmamanız gerekiyor ve odayı da bu amaçla kafanızda canlandırdınız. Odaya girip doğruca kitaplığa yöneliyor, gözünüze çarpan kuşe kağıda basılmış bir araba kullanım kılavuzunu raftan alıyor, koltuğa oturuyor ve ayakkabılarınıza keyifle bakmak için ayaklarınızı sehpaya uzatıyorsunuz. Odayı terk etmeden önce son olarak silkelemek için halıyı kaldırıyorsunuz. Halının dokusu tıpkı köpeğinizin tüyleri kadar yumuşak.

80          ÖĞLE UYKUSUNUN FAYDALARI

napHem Margaret Thatcher hem de Thomas Edison çok az uykuya ihtiyaç duymalarıyla bilinirdi. Günün temposuna ayak uydurmak için kısa uykular çekmeyi tercih ederlerdi. Gün içinde kısa uyku çekmek zihni tazeleme ve yeni bilgileri işleme becerisini yenileme açısından mükemmel bir yoldur. Yine de bitkin ve sersemlemiş halde kalkmamak için 20 dakikadan uzun uyumamaya dikkat etmelisiniz.

Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olun, telefonları fişten çekin, uzanabileceğiniz sessiz bir yer seçin. Çalar saatinizi 20 dakika sonra sizi uyandıracak şekilde kurun, gözlerinizi kapatın ve zihni sakinleştirici düşüncelere odaklanın.

81          BAHARAT

baharatKöri tüketmek zihni geliştirme adına lezzetli bir yol olabilir zira, birkaç çalışmada da ortaya konduğu üzere, köri baharatının üretiminde kullanılan bazı baharatlar beyin fonksiyonlarını keskinleştirerek zararlardan koruyabiliyor. Zencefilin beyni koruyucu özellikleri olduğu düşünülse de etkileri güçlü olan köriye sarı rengini veren zerdeçaldır.

Zerdaçal (asıl bileşeni kürkümindir) hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eden güçlü bir antioksidan. Yakın dönemde yürütülen çalışmalara göre kürküminin Alzheimer hastalığını da frenleyici etkileri var; bu hastalığa diğer kıtalara nazaran Asya’da daha az rastlanması belki de tesadüf değildir.

85          TEST -2

Bir zamanlar bir prensesle evlenmek isteyen üç prens varmış. Ama prensesin babası oldukça muhafazakarmış ve kızının onlarla evlenmeye hazır olmadığını düşünüyormuş. Bu yüzden üçünü de geçemeyeceklerini düşündüğü bir teste tabi tutmaya karar vermiş. Önce üçünün de gözlerini bağlamış, sonra her birini sırayla teste tabi tutmuş.

Kral ilk prensi güneş altında parlayan, 10 tane boyalı, ahşap kapının bulunduğu bir dağ eteğine götürmüş. “Biri dışında önündeki kapıların hepsi beyaz” demiş Kral. “10 dakika içinde siyah olan kapıyı gösterebilirsen kızımla evlenebilirsin. Kimseyle konuşamaz, gözündeki bağı da çıkaramazsın.”

Kral ikinci prensi bir yamaca götürmüş ve yemyeşil vadilerin ötesine, 10 tane muhteşem binanın bulunduğu krallık sınırlarına dikmiş gözünü. “Biri haricinde bu binaların hepsi beyaz” demiş Kral. “10 dakika içinde siyah olanı gösterebilirsen kızımla evlenebilirsin. Kimseyle konuşamaz, gözündekini çıkaramazsın.”

Kral üçüncü prensi 10 kişilik, kusursuz bir şekilde hazırlanmış müthiş bir yemek masasına getirmiş. “Biri dışında bu masadaki peçetelerin hepsi beyaz” demiş. “10 dakika içinde siyah peçeteyi bulursan kızımla evlenebilirsin. Kimseyle konuşamaz, gözündeki bağı çıkaramazsın.”

10 dakika sonra prenslerden sadece biri siyah objeyi bulabilmiş. Bunu başaran prens hangisidir?

97          YUMURTA

eggsYumurta birkaç yıl önce kolesterolü yüksek olduğundan (damarların tıkanmasına yol açabilir) beslenme uzmanlarının gözünden düşmüştü. Bununla birlikte, yakın dönemde yürütülen çalışmalar kolesterolü değil, doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmamız gerektiğini ortaya koymuştur.

Aslında yumurta beynin serotonin (insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren hormon) salgılaması için gereken amino asitlerden biri olan triptofan kaynağıdır. Kızartmaktan ziyade haşlayıp yemeniz daha iyidir, çünkü kızartmanız halinde besin değeri düşer, ayrıca yağ kullanmanız durumunda kolesterolünüz artar.

Hayal gücü bilgiden önemlidir.

Albert Einstein, Alman kuramsal fizikçi, 1879-1955

98          DERİN NEFES ALIN

nefesYeterince kaliteli nefes almadığını söylediğiniz herhangi bir kişi buna gülüp geçebilir. Sonuçta nefes alır, nefes verirsiniz, tüm yapmanız gereken budur, değil mi? Hayır. Nefes alma şekliniz iş özellikle stresi azaltmaya gelince oldukça önemlidir.

Kollarınız yanınızda, ayaklarınız hafif açık halde ayakta durun. Gözlerinizi kapatıp bedeninizi gevşetin. Şimdi normalden daha fazla derin bir nefes alın, beşe kadar sayarak nefesinizi tutun ve sonra yine beşe kadar sayarak normalden daha yavaş bir şekilde geri verin. Bunu 10 defa tekrarlayın. Diğer nefes kontrol yöntemleri arasında nefes alırken kollarınızı yanlara kaldırmak, verirken de yavaşça indirmek yer alır.

Derin nefes almak bir “gevşeme etkisi” yaratır. Bu da metabolizmada, kalp atışlarında, nefes almada, beyin kimyasında ve kan basıncında değişiklikler yapar.

100          KONSANTRASYON

Konsantrasyonu geliştirmek zihni geliştirme açısından önemli rol oynar. Aşağıdaki durumlar size uyuyorsa odaklanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz:

 • Bir görev verildiğinde tedirgin olur musunuz veya işi savsaklar mısınız?
 • Bir işin size anlatılmasının akabinde ne yapacağınızı unuttuğunuz olur mu?
 • Bir sayfada yazılanları okur okumaz unuttuğunuz hissine kapıldığınız olur mu?

Bu kitapta şu ana kadar okuduklarınızı uygulamanız beden ve zihninizin daha sağlıklı bir beyne sahip olma yolunda gelişmekte olduğu anlamına gelir, ama daha başka önerilerde bulunmak gerekirse; Etrafınızda dikkatinizi dağıtan şeylerin sayısını azaltın, elinizdeki işin gerektirdiklerini anladığınızdan emin olun, çalıştığınız alanı toparlayın. Zihninizin dağıldığı anların farkına varın ve bu eğilimi düzeltmeye çalışın -konsantre olduğumuzda sorunun kökenine ineriz, bu da hem çalışırken hem de boş zamanlarımızda yaptığımız aktivitelerde daha verimli olmamızı sağlar.

101          BİR YOL DA SİZ BULUN

Zihninizi geliştirecek bir yol da siz bulun…

Blaise Pascal, Fransız filozof, matemetikçi ve fizikçi, 1623-1662

ZİHNİ GELİŞTİRMENİN 101 YOLU – Rachel Walker

NTV Yayınları

————————

Test 1’in cevapları

 • Ahırın gölgesi
 • Sözlük
 • Burun
 • Herhangi bir kuşa “Diğer papağana Cennet’e giden kapıyı sorsam hangisini gösterirdi?” sorusunu sorun. Aldığınız cevabın aksi yönüne gidin.
 • Yalan söylüyor. Söylediği her şeyin yalan olduğunu söylerken de yalan söylüyor olsa dahi, söylediği şeylerden bazıları yalan olabilir ve bu onlardan biri.

Test 2’nin cevabı

Testi geçen ilk prenstir; siyah kapı güneş ışığını daha çok emdiğinden diğerlerinden daha sıcaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s